SAMOPAL VZ. 58

Samopal Vz. 58 (Sa 58) je československá útočná puška, která byla dlouho hlavní pěchotní zbraní československé a poté i české a slovenské armády. Přestože se nazývala samopalem, bylo to spíše z ideologických důvodů, aby se odlišila od spojení se slovem „útok“, což bylo v rozporu s oficiální prezentací Varšavské smlouvy jako obranného uskupení. Vz. 58 byla jedinou zbraní ve Varšavské smlouvě, která nebyla sovětskou AK-47, ale měla vlastní design. Ačkoliv má vnější podobnost s AK-47, princip uzamykání a vnitřní mechanismus jsou odlišné.

Vz. 58 funguje na základě odběru výstřelových plynů z hlavně a krátkého pohybu pístu, který není propojen se závěrem. Má tři režimy střelby - pojistka, střelba jednotlivými ranami a střelba dávkou. Závěr se pohybuje při střelbě dávkou, což může způsobit zvedání ústí hlavně.

Používá náboj 7,62 x 39, stejně jako sovětská puška vz. 43. Zásobník má kapacitu 30 nábojů a lze jej plnit buď jednotlivě nebo pomocí nábojových pásků. Vz. 58 má hliníkové zásobníky, které nejsou kompatibilní s AK-47.

Existuje několik variant pro armádu, ale nejběžnější jsou Vz. 58 V s ocelovou sklopnou pažbou a Vz. 58 P s pevnou pažbou. V současnosti se vyrábějí pouze samonabíjecí verze pro civilní použití, které lze vybavit různým příslušenstvím.

Základní technické údaje:

délka: 845 mm
šířka: 57 mm
hmotnost (bez zásobníku a bodáku): 2,91 kg
účinný dostřel: 600 m
maximální dostřel: 2800 m
úsťová rychlost: 705 m/s
kadence: 800 ran/min
Zajímavosti:

Zbraň byla zkonstruována Jiřím Čermákem ve spolupráci s Bohuslavem Novotným a dalšími konstruktéry.
Až do příchodu pušek AR 15 byla Vz. 58 nejlehčí útočnou puškou na světě.
Prototyp zbraně měl krycí název „Koště“.
Výsadková verze se sklopnou opěrkou ramene byla nazývána „Kosa“, verze s pevnou pažbou pak „Pádlo“.