SLABÁ RÁNA

Při zkoušce na zbrojní průkaz se může objevit závada, kterou nazýváme slabá rána. Tato situace nastane, když po zmáčknutí spouště sice zazní výstřel, ale je slabý a méně hlasitý. Střela zbraně neopustí hlaveň, ale zůstane uvězněná uvnitř. Tuto závadu lze obvykle identifikovat díky kouři, který se vydává z hlavně nebo závěru zbraně.

Je důležité brát slabou ránu vážně, protože i přes svou nedostatečnou sílu může způsobit vážné problémy. I když slabá rána obvykle nedostane závěr dozadu a neumístí další náboj do komory, může vést k nebezpečným situacím. Pokud je střelec v rychlém tempu střelby, může přehlédnout slabý zvuk výstřelu a mylně si jej spojit s normálním výstřelem. Nedbalé zacházení s touto situací a pouhé nabití dalšího náboje do komory by mohlo vést k výstřelu do ucpané hlavně, což je extrémně riskantní. Proto je důležité věnovat pozornost každému podezřelému chování zbraně při střelbě.

Pokud dojde k slabé ránu, postupujeme následovně:

Po výstřelu sundáme prst ze spouště a opřeme ho o tělo zbraně. Počkáme na chvíli, i když zákon neukládá stanovený časový limit, není to chyba.

Poté vyjmeme zásobník a opakovaně stáhneme závěr do zadní polohy a uvolníme. Tím by měla být vyhozena nábojnice, o kterou se v tuto chvíli nestaráme. Prověříme vizuálně nábojovou komoru a zásobníkovou šachtu.

Pokud je hlaveň ucpaná (střela zůstala uvnitř), předáme zbraň odborníkovi k opravě. Pokud ne, opět zbraň sestavíme a zkontrolujeme. Poté ji bezpečně odložíme.

Při manipulaci se zbraní je nutné dodržovat bezpečnostní postupy, mít zbraň namířenou do bezpečného směru a nechat prst mimo spoušť. Před začátkem řešení závady je také důležité řádně označit a ohlásit problém zkušenému komisaři a počkat na jeho pokyny.

Pro trénink manipulace se zbraní a odstraňování závad je vhodné používat školní náboje, které jsou navrženy pro tento účel a chrání vnitřní části zbraně.