PLATFORMA AK

Historie
Platforma AK, známá také jako pušky Kalašnikov nebo Avtomat Kalašnikov, zahrnuje sérii automatických pušek vycházejících z designu AK-47 Michaila Kalašnikova. Tyto pušky, původně vyvinuté a vyráběné v Sovětském svazu, se postupně rozšířily do dalších zemí východního bloku a spřátelených států mimo Evropu. Jsou ceněny pro svou odolnost, jednoduchou údržbu a nízké výrobní náklady, což z nich činí jednu z nejrozšířenějších zbraňových platforem na světě.

Počátky
Během druhé světové války vznikl nový koncept útočných pušek, přičemž nacistické Německo představilo Sturmgewehr 44 (StG44). Tato puška kombinovala vlastnosti samopalu a opakovací pušky a používala nový náboj 7,92x33mm Kurz, který umožňoval rychlejší a stabilnější střelbu.

V Sovětském svazu začal Michail Kalašnikov, zotavující se po zranění z války, pracovat na svých prvních návrzích zbraní. V roce 1944 se zúčastnil soutěže se svou poloautomatickou karabinou, ale jeho návrh neobstál proti SKS-45 Simonova.

Vývoj AK-47
Po válce Sovětský svaz usiloval o vývoj nové útočné pušky s ráží 7,62x39mm. V roce 1946 vstoupil Kalašnikov do nové soutěže se svými prototypy pušek fungujících na principu odběru prachových plynů. Tyto pušky měly zakřivený zásobník s kapacitou 30 nábojů a ukázaly se jako spolehlivé. Po dalších úpravách byly v roce 1947 dokončeny prototypy AK-47 s dlouhým zdvihem pístu. Po úspěšných armádních zkouškách byla puška AK-47 v roce 1949 přijata Sovětskou armádou.

Rozšíření AK-47 po světě
AK-47 byla levná a vyráběla se ve velkých objemech. Sovětský svaz ji využíval jako prostředek podpory komunistických hnutí a jednotlivých států během zástupných válek, čímž si zajišťoval jejich podporu a závislost na svém vojensko-průmyslovém komplexu.

Samopal vz. 58
Československý Samopal vzor 58, často mylně považovaný za kopii AK-47, má ve skutečnosti odlišný vnitřní mechanismus. Navzdory inspiraci z StG44 a AK-47 má vz.58 unikátní systém závěru a vyšší kadenci, což ho činí specifickou zbraní v kategorii útočných pušek.

Srovnání AK-47 a M16
M16, jedna z nejběžněji používaných útočných pušek vedle AK-47, byla nasazena v mnoha konfliktech od 60. let. Byla vyvinuta jako reakce na nedostatky M14 a konkurenci AK-47. M16 je přesnější a lehčí, ale AK-47 je spolehlivější a nenáročná na údržbu. Výroba AK-47 je také jednodušší a levnější.

Nejvýznamnější zbraně na platformě AK
AKM
Modernizovaná verze AK-47, uvedená do služby v roce 1959. Použití technologie sváření kovových výlisků zlevnilo a zjednodušilo výrobu.

AK-74
Vyvinuta v roce 1974, tato puška používá ráži 5,45x39mm a má úsťovou brzdu pro redukci zpětného rázu.

AK-101
Vyvinuta v 90. letech, tato puška kombinuje spolehlivost platformy AK s ráží 5,56x45mm NATO.

AK-12
Moderní pátá generace pušek Kalašnikov, navržena v roce 2011. Má teleskopickou pažbu, volně plovoucí hlaveň a Picatinny lištu pro montáž optiky.

Současnost
Platforma AK nadále nabízí spolehlivé a široce používané pušky, které jsou oblíbené jak u ozbrojených složek, tak u civilistů. AK-47 a jeho následovníci zůstávají jedněmi z nejběžněji užívaných zbraní na světě a jejich význam v současných i budoucích konfliktech je nepopiratelný.