HLAVEŇ

Hlaveň je klíčovou částí palné zbraně, kde dochází k přeměně tlakové energie hořících plynů na kinetickou energii střely a k jejímu směrování do požadovaného cíle. Podle zákona o zbraních patří mezi hlavní části zbraně.
Základními parametry hlavně jsou:
1. Ráže: Udává průměr střel určených pro danou hlaveň, obvykle v milimetrech nebo palcích. Ráže se pohybuje od malorážkových 0,17 palce až po největší dělostřelecké hlavně o délce 18 palců (456 mm).
2. Vývrt: Charakterizuje vnitřní povrch hlavně. Hladký vývrt se používá u brokovnic a některých tankových hlavní. Drážkovaný vývrt se používá u většiny ostatních hlavní, aby střela získala rotaci a dosáhla tak lepší přesnosti. Polygonální vývrt je obdobou drážkovaného, ale s plynulejším přechodem ezi poli a drážkami.
3. Stoupání vývrtu: Značí, jak daleko se drážky v hlavni otočí kolem osy na určitou vzdálenost. Pomalejší stoupání je vhodné pro těžší střely, zatímco strmější pro lehčí. Stoupání vývrtu může být konstantní nebo progresivní
4. Délka hlavně: Udává se včetně nábojové komory, obvykle v milimetrech nebo palcích u ručních zbraní a v násobcích ráže u děl.
Přesnost střelby je ovlivněna kvalitou zpracování ústí hlavně, které je často mírně zapuštěno u ručních zbraní k ochraně před poškozením. Plovoucí hlaveň u pušek umožňuje nerušený pohyb při výstřelu a zvyšuje přesnost střelby.