IPSC

IPSC, což je zkratka pro International Practical Shooting Confederation, představuje největší světovou sportovní asociaci zaměřenou na praktickou střelbu. Vznikla v roce 1976, ale její kořeny sahají až do padesátých let dvacátého století, kdy se v Kalifornii začaly z místních soutěží pro obranné použití ručních zbraní vyvíjet čistě sportovní disciplíny. IPSC se rychle rozšířila po celém světě a dnes má své sídlo v Amsterdamu. V České republice jsou závody IPSC organizovány Asociací sportovní dynamické střelby ČR.
Soutěže v rámci IPSC zahrnují disciplíny s pistolí, revolverem, puškou a brokovnicí. Závodníci jsou rozděleni do různých divizí podle specifikací zbraně a vybavení, a také podle věku. Existují kategorie jako Lady (ženy), Super Junior (do 16 let), Junior (do 21 let), Senior (nad 50 let) a Super Senior (nad 60 let).
Průběh soutěží v IPSC je dynamický a různorodý. Závodníci se musí vypořádat se střeleckými situacemi, které vyžadují střelbu za pohybu a z různých pozic. Při dodržování stanovených bezpečnostních pravidel se snaží získat co nejvíce bodů v co nejkratším čase. Počet výstřelů a čas na dokončení etapy (stage) není omezen, což dodává soutěžím v IPSC značnou dávku vzrušení a napětí.
Celkově IPSC nabízí závodníkům možnost soutěžit ve výzvorných a náročných podmínkách, kde jsou zdokonalovány jejich střelecké dovednosti a rychlost reakce. Pro fanoušky střelby pak představuje sledování těchto soutěží fascinující a dynamický zážitek plný akce a soutěživosti.