TLUMIČ

Tlumič hluku výstřelu, známý také jako tlumič, představuje taktický doplněk pro střelné zbraně, který účinně snižuje hluk vzniklý výstřelem ze zbraně. Tlumiče se obvykle upevňují na hlaveň palné zbraně pomocí kompatibilních závitů. Je však důležité si uvědomit, že tlumiče pouze částečně snižují hluk výstřelu - obvykle se jedná o redukci o 20 až 35 dB, což závisí na použitém střelivu, ráži a rychlosti projektu.

Hlavním cílem tlumiče hluku není úplné odstranění hluku, ale spíše jeho snížení na takovou úroveň, aby nedošlo k poškození sluchu střelce, osob v jeho okolí ani zvířat. Kromě tlumení hluku také efektivně redukují záblesk úsťového výstřelu a přispívají ke snížení celkového zpětného rázu zbraně.

Tlumiče hluku výstřelu jsou oblíbené mezi myslivci, příslušníky ozbrojených složek a sportovními střelci. Od roku 2021 jsou tlumiče díky novelizaci zákona o zbraních dostupné majitelům zbrojních průkazů, a tak se staly volně dostupné. Existuje široká škála tlumičů určených pro různé typy zbraní, ráže a specifické využití. Na trhu je možné nalézt pistolové, puškové, samopalové tlumiče a další, které jsou navrženy pro specifické potřeby uživatelů.

Princip fungování tlumiče spočívá v rozptýlení horkých plynů, které vznikají při výstřelu, do okolí. Tlumič je obvykle tvořen několika dutými komorami, které pomáhají kontrolovat uvolnění tlaku a teploty plynů. Tímto způsobem se snižuje šíření tlakové a zvukové vlny, která vznikne při výstřelu ze zbraně.