TLUMIČ VÝŠLEHU

Tlumič výšlehu je zařízení umístěné na ústí hlavně zbraně, které má za cíl omezit viditelnou stopu během střelby. Toho dosahuje chlazením nebo rozptýlením plynů, které vycházejí z hlavně po výstřelu. Jeho hlavním účelem je zabránit oslnění střelce při střelbě za zhoršených světelných podmínek. Další výhodou tohoto zařízení je omezení viditelnosti střelce pro potenciálního nepřítele, ačkoli tento efekt může být spíše marginální, protože zbraň s tlumičem výšlehu může být ve tmě stále spatřena z dálky.

Důležité je si uvědomit rozdíl mezi tlumičem výšlehu a úsťovou brzdou. Ačkoliv se tyto zařízení navenek mohou podobat a jsou obvykle umístěny na stejném místě na zbrani, poskytují odlišné výhody. Tlumič výšlehu snižuje viditelnost světelných efektů po výstřelu, zatímco úsťová brzda slouží k omezení zpětného rázu.

V České republice jsou tlumiče výšlehu legální, stejně jako ve většině států USA. Nicméně v některých zemích, jako je Nový Zéland, jsou vnímány jako "vojenské příslušenství" a podléhají přísnější regulaci nebo jsou civilistům úplně omezeny.