BULLPUP

Bullpup je konstrukční pojem označující specifický typ zbraně, která se vyznačuje umístěním přebíjecího mechanismu a zásobníku za spouští. Většinou jsou zásobník a přebíjecí mechanismus umístěny v pažbě zbraně. Tímto uspořádáním se snaží vývojáři zbraní dosáhnout kompaktnějších rozměrů zbraně, zlepšení manévrovatelnosti a snížení celkové hmotnosti, aniž by byla zkrácena délka hlavně.
Bullpup konstrukce není omezena na určitý typ zbraně - tímto označením se rozumí všechny zbraně, které mají tento specifický uspořádání přebíjecího mechanismu, zásobníku a spouště. Mezi ně patří samonabíjecí pušky, samopaly i brokovnice.
Mezi nejznámější zbraně s bullpup konstrukcí patří rakouský Steyr AUG, francouzská FAMAS, belgický FN P90 nebo britská L85A1. Z brokovnic stojí za zmínku například Hatsan Escort BTS12. Firma Desert Tech je známým propagátorem této technologie.
Bullpup konstrukce má pozitivní vliv na ovladatelnost zbraně díky posunutí těžiště blíže ke střední linii zbraně. Zároveň snižuje zdvih ústí díky kratší vzdálenosti mezi ramenem střelce a závěrovým mechanismem.
Nevýhody zahrnují blízkost vyhazovacího okénka ke střelcovi, což může způsobit kontakt se spalinami, tvrdší spoušť s delším chodem a neflexibilní pažbu, která není délkově stavitelná.