Velikosti a druhy pistolí GLOCK

Tato celosvětově oblíbená značka založená v roce 1963 Gastonem Glockem a jeho ženou Helgou se za poměrně krátkou dobu dokázala dostat na absolutní výsluní všech výrobců zbraní. Stala se nedílnou součástí výzbroje vojáků NATO, ale používá se i za oceánem, kde ji ve Spojených státech amerických používá více než 900 000 policistů.

Protože neexistuje jen jeden typ Glocku, představíme si dnes tuto značku podle různých velikostí, které jsou pro její zbraně charakteristické. Každá velikost má totiž své určité vlastnosti, pro které je vyhledávána a podle kterých se hodí na různé pozice.

Na velikosti (ne)záleží

Zbraně typu Glock rozlišujeme celkově na pět různých velikostí:

1) Plná velikost (standard)

Jedná se o standardní velikost, ve které byla zbraň vyráběná prakticky od samého začátku. Je to právě ten typ, který se dokonale hodí policejní a ozbrojené složky, případně pro další vojenské využití. Zároveň však vyhovuje i potřebám pro sportovní využití a případnou obranu domácnosti. Kvůli své velikosti však není příliš vhodná ke skrytému nošení, především uvnitř oděvu.

Modely pro tento typ: 17, 18, 20, 22, 21, 31, 37

2) Kompakt (compact)

Pistole z této řady jsou charakteristické tím, že jsou kratší a lehčí, s čímž se pojí i omezenější kapacita zásobníku. Přesto je rozdíl ve váze oproti modelu 17 jen 30 gramů a rozdíl v délce závěru 12 milimetrů. Přesto poskytují možnost a pohodlí plného úchopu. Nedám se jim proto upřít jistá univerzálnost a dají se tedy používat jako služební zbraně. Vhodné i pro skryté nošení či sebeobranu.

Modely pro tento typ: 19, 23, 25, 32, 38

3) Subkompakt (subcompact)

Jde o dosud nejmenší provedení zbraně Glock. Už z toho můžeme vyvodit, že jsou snad nejvhodnějšími pistolemi pro skryté nošení. Délkou tedy nejmenší, avšak co do šířky jsou prakticky shodné s modely kompaktními či v plné velikosti – udávaná šířka je 30 milimetrů.

Modely pro tento typ: 26, 27, 28, 29, 30, 33, 39, 42, 43

4) Subkompakt slimline (subcompact slimline)

Modely patřící do této skupiny mají pouze jednořadý zásobník a menší rozměry, což je dělá další vhodnou variantou pro skryté nošení. Kapacita jednoho takového zásobníku je 6+1 nábojů v komoře.

Modely pro tento typ: 36 (ráže .45 ACP), 42 (.380 ACP), 43 (9 mm Luger)

5) Závodní (competition)

Typické pro tyto modely je delší hlaveň a větší vzdálenost mezi mířidly. Z toho vychází určení, že jsou vhodné především pro sportovní střelecké účely.

Modely pro tento typ: 34, 35, 41