ZAHRDLENÍ

zúžení průměru není abruptní, ale je provedeno postupným zužováním ve formě kuželovitého náběhu nebo s průběhem po křivce. Existuje celá řada typů zahrdlení, jejichž hlavním účelem je optimalizace rozptylu střel podle specifického účelu, pro který je brokovnice určena.

I když je zahrdlení většinou již součástí konstrukce hlavně brokovnice, některé modely mohou nabízet možnost výměny hlavní s různými typy zahrdlení. To umožňuje uživateli flexibilitu přizpůsobit brokovnici podle potřeby, například při změně lovu nebo používaného typu střeliva.

Existuje celá řada typů zahrdlení, z nichž některé mají anglické názvy. Několik známých typů zahrdlení je uvedeno níže:

Full choke: Tento typ zahrdlení má těsné zúžení, což vytváří úzký rozptyl střel. Je často využíván při střelbě na delší vzdálenost.
Modified choke: Tento typ zahrdlení má menší zúžení než "full choke" a vytváří větší rozptyl střel. Je považován za všeobecně vhodný pro lov zvěře i ptáků.
Improved cylinder choke: U tohoto typu je zúžení ještě menší, což vede k většímu rozptylu střel. Tento typ se často upřednostňuje při lovu ptáků nebo drobné zvěře na kratší vzdálenosti.