TOMAHAWK

Označení, které vychází ze severoamerických indiánských kultur z oblasti dnešního státu Virginia, označuje lehkou jednoruční sekeru, kterou původně používali indiáni jako univerzální nástroj. Tento nástroj, známý jako "tomahawk", se brzy stal praktickým pomocníkem i pro osadníky a v moderním kontextu se stal také taktickým nástrojem, který je stále používán v armádě USA, i když v modernizované podobě.

Původní tomahavky indiánských kultur byly často vyrobeny z hlavic seker používaných tehdejším britským námořnictvem, známých jako "boarding axe" neboli "sekyra pro naloďování", které sloužily při útocích na nepřátelské lodě. Indiáni s těmito sekerami často obchodovali a využívali je jako všestranný nástroj i efektivní zbraň pro boj "muž proti muži".

Modernizované verze tomahawků jsou stále používány v ozbrojených složkách USA a získaly na popularitě během války v Afghánistánu, kde se rozšířily mezi speciálními jednotkami i mezi běžnými vojáky. Tyto moderní tomahawky jsou vedeny pod NST (evidenčním číslem výstroje) 4210-01-518-7244 a jsou klasifikovány jako "Class 9 rescue kit". Dnes se tomahawky již nepoužívají primárně jako zbraň, ale stále jsou vynikajícím nástrojem pro otevírání zamčených dveří (často mají páčidlo v rukojeti a další vylepšení) nebo pro tvorbu vstupů tam, kde dveře nejsou.