SFP

Při výběru puškohledu s proměnným zvětšením je důležité zvážit, kterou ohniskovou rovinu preferujete. Existují dvě hlavní možnosti - první ohnisková rovina (FFP - First Focal Plane) a druhá ohnisková rovina (SFP - Second Focal Plane). Obě tyto roviny mají své charakteristiky a výhody.

Puškohledy s druhou ohniskovou rovinou (SFP) mají osnovu umístěnou za zvětšovacími čočkami, v zadní části tubusu. To znamená, že velikost osnovy zůstává neměnná při jakémkoli nastaveném zvětšení. Velikost dílků osnovy zůstává konstantní, zatímco poměr velikosti dílků osnovy a cíle se mění v závislosti na zvětšení. Puškohledy s SFP jsou obvykle označeny zvětšením, kdy je velikost dílku osnovy přesně 1 mil.

Výhodou je, že velikost osnovy zůstává konstantní, což zajišťuje, že při větším zvětšení nevytváří rušivé elementy. Tato konstantní velikost umožňuje také flexibilitu v úpravě počtu dílků pro lepší nebo hrubší nastavení zaměřování. Nevýhodou je potřeba vzít v úvahu změnu velikosti dílků osnovy v závislosti na zvětšení.

Puškohledy s druhou ohniskovou rovinou se často upřednostňují při střelbě na dlouhé vzdálenosti, zejména u pušek určených pro takový typ střelby.