SAMONABÍJECÍ BROKOVNICE

Samonabíjecí brokovnice je dlouhá zbraň, která se automaticky přebíjí po každém výstřelu. To znamená, že stačí jedno zmáčknutí spouště a zbraň vystřelí jednu střelu, pokud je v ní stále náboj.

Automatické přebití se obvykle provádí pomocí energie výstřelových plynů, podobně jako u samonabíjecích kulových zbraní. Existují však i samonabíjecí brokovnice, které využívají energii zpětného rázu. Tyto brokovnice mají závěrový mechanismus s rotačním závorníkem, jehož pohyb vyvolávají setrvačné síly zpětného rázu zbraně, nikoli tlak výstřelových plynů.

Inerční systém má několik výhod. Jednou z hlavních je menší rozměr a hmotnost jednoduššího systému, což znamená i menší citlivost na typy nábojů a snadnější čištění. Nicméně správná funkce tohoto systému vyžaduje pevné zasazení brokovnice v rameni a není tak účinný při nedbalém držení nebo střelbě z nestandardních pozic. Navíc konstrukce inerčního závěru s pevnou hlavní, který by spolehlivě fungoval pro všechny typy brokových nábojů, je technicky náročná.