PEVNÁ ČEPEL NOŽE

Pevná čepel označuje specifický typ čepele nože, která je napevno připevněná k rukojeti a zůstává trvale v otevřené pozici, což znamená, že se nejedná o zavírací nůž. Tyto čepele jsou často delší a podle účelu nože mohou mít různé tvary a provedení. Můžeme se setkat jak s hladkým ostřím, tak i s kombinovaným ostřím na nožích s pevnou čepelí.

Nože s pevnou čepelí mají široké spektrum využití - od specifických až po univerzální. Jsou oblíbené například mezi loveckými, bojovými, přežitkovými, vrhacími nebo rybářskými noži. V závislosti na jejich určení se můžeme setkat s téměř všemi běžnými typy čepelí, jako je Drop Point, Tanto, Clip Point, Spear Point nebo specifické tvary jako Karambit (Hawkbill).

Jedním z oblíbených konstrukčních řešení u nožů s pevnou čepelí je fulltang, což znamená, že celý nůž je vyroben z jednoho kusu oceli. Ocel procházející celou délkou nože až do rukojeti je často kryta střenkami. Nože s fulltang konstrukcí jsou sice těžší, ale nabízejí vynikající odolnost, pevnost a prakticky nezničitelnost.