OCEL 1055

Ocel 1055 je typickým příkladem nástrojové uhlíkové oceli. Obsahuje vyšší množství uhlíku a je mírně legovaná, což jí poskytuje vynikající pevnost a odolnost. Díky svému složení není příliš náchylná ke křehkosti, což ji činí populární volbou pro výrobu nožů a dalších nástrojů, které vyžadují odolnost a spolehlivost.

Tvrdost oceli 1055 se obvykle pohybuje mezi 60 a 64 HRC (Rockwellova stupnice tvrdosti) a může se lišit v závislosti na vnitřní struktuře oceli, zejména disperzi a velikosti karbidů, které jsou důsledkem obsahu uhlíku. Při nižším obsahu uhlíku a optimálním zpracování je tato ocel známá svou výbornou kombinací tvrdosti a houževnatosti, což znamená, že dokáže udržet ostří a zároveň odolávat nárokům běžného použití.

Je důležité zmínit, že při zvyšujícím se obsahu uhlíku se zvyšuje také náchylnost oceli ke křehkosti. Proto je při výrobě nástrojů a nožů z oceli 1055 důležité dosáhnout správné rovnováhy mezi obsahem uhlíku a prokováním, aby se maximalizovala její odolnost a spolehlivost.