LOS (LIDOVÁ OBRANNÁ STŘELBA)

LOS (Lidová obranná střelba) je soutěžní událost, která poskytuje širokému spektru střeleckých nadšenců možnost procvičit si dovednosti podobné těm, které by mohli využít v obranných situacích. Jejím cílem je prohloubit střelecké a taktické schopnosti účastníků a zabezpečit, aby bylo ovládání palné zbraně zajištěno bezpečně i v reálných stresových situacích. Účastníci používají své vlastní zbraně a pouzdra, která nosí, a všechny situace a řešení musí být v souladu s českým zákonem o zbraních a zákonnými omezeními použití zbraně.

Pravidla LOSu vycházejí z pravidel Mezinárodní asociace obranné střelby (IDPA). Soutěže se konají s pistolí, revolverem, puškou a brokovnicí a účastníci jsou rozděleni do několika kategorií podle vlastností zbraně. Soutěžní disciplína obsahuje různé střelecké situace, které simulují reálné obranné scénáře, včetně střelby za pohybu a z různých pozic. Účastníci musí dodržovat stanovená bezpečnostní pravidla. Výsledky závodníka jsou určeny celkovým časem situace, ke kterému jsou připočteny penalizace za chybné zásahy či nesprávné postupy.

Soutěže LOS se dělí na klubové, pohárové a mistrovství České republiky. Klubové a pohárové soutěže jsou organizovány jednotlivými pořadateli, zatímco celková organizace a mistrovství ČR je plně v kompetenci sdružení LEX.

LOS byla založena v České republice v roce 2005 pod patronací sdružení LEX. Soutěž získala takovou popularitu, že její verze byly zavedeny i v některých sousedních zemích.