LOP (LENGTH OF PULL)

LOP, což je zkratka pro Length Of Pull, určuje vzdálenost mezi spouští a vertikálním středem konce pažby zbraně. Správné nastavení této délky je klíčové pro ergonomii zbraně a ovlivňuje jak správné ovládání spouště, tak i pohodlí při střelbě. Příliš krátká nebo příliš dlouhá LOP může střelbu značně ztížit a ovlivnit přesnost.

Jak zjistit svoji optimální délku LOP? Jednoduchým testem můžete ověřit, zda je vaše zbraň správně nastavená. Ujistěte se, že je zbraň vybitá a zajištěná, a poté ohněte ruku v lokti do úhlu 90°. Opřete si botku ohyb v loktu a položte prst na spoušť. Pokud se prvním článkem ukazováčku dotýkáte spouště zhruba v pravém úhlu, je zbraň nastavená správně. V opačném případě zkuste délku LOP upravit.

Jak upravit LOP? Pokud nemáte speciální pušku pro střelby na extrémní vzdálenosti, nejjednodušší cestou k úpravě LOP je úprava pažby. Pokud máte stavitelnou nebo teleskopickou pažbu, stačí většinou zmáčknout páčku a pažbu povytáhnout nebo ji nastavit pomocí integrovaných šroubů. Pokud máte pouze klasickou pevnou pažbu, můžete použít výměnné botky nebo návlek na pažbu.