KOLIMÁTOR

Kolimátor je optické zařízení umístěné na zbrani, které slouží jako alternativa k otevřeným mechanickým mířidlům založeným na hledí a mušce. Díky kolimátoru odpadá problém s nutností opakovaného zaostřování na cíl a mušku, což umožňuje rychlé a přesné zaměření na kratší vzdálenosti. Kolimátory lze použít na krátkých i dlouhých zbraních.

I když se mnohé kolimátory podobají puškohledům, jejich princip fungování je odlišný. Kolimátor se skládá pouze z jedné čočky, zdroje světla a polopropustného sklíčka. Funguje na principu kolimace, což znamená usměrnění světelných paprsků do konkrétního směru. V kolimátoru světelné paprsky z diody dopadají na polopropustné sklíčko, čímž vzniká záměrný bod v zorném poli. Tento bod je přes sklíčko viditelný na cíli, na který míříme.

Kolimátory se jako zaměřovače začaly používat již na začátku 20. století, především u těžkých zbraní, ve vozidlech a v letadlech, kde bylo rychlé zamíření kritické. V případě lehkých ručních zbraní se dlouhou dobu nepoužívaly kvůli závislosti na zdroji energie, což změnil příchod LED diod v 70. letech. Dnes jsou kolimátory běžně používány nejen na ručních zbraních, ale i v bojových letadlech, kde tvoří součást head-up displeje.