KARABINA (ZBRAŇ)

Historicky se pojem karabina používal pro jezdecké pušky, které byly zkrácené a případně jinak upravené pro snazší manipulaci jízdními vojsky. Karabiny se však masivněji začaly využívat během zákopových bojů první světové války. Zatímco dlouhé pušky nabízely vyšší úsťovou rychlost a větší dostřel, ve stísněných podmínkách zákopů nebo budov byly nešikovné a obtížně ovladatelné.

Zkrácené varianty pušek, tedy karabiny, se později rozšířily i mezi další vojenské jednotky, kde pistole nebyly dostatečně účinné a dlouhé pušky byly nepraktické. Výsadkáři, řidiči, obsluha techniky nebo velitelé často potřebovali zbraň, která by byla kompaktní a přitom výkonná.

Mezi nejznámější karabiny patří Karabina 98K, vyvinutá z pušky Mauser 1898, a karabiny Mosin 1938/1944, odvozené z pušky Mosin-Nagant 1891. V současnosti jsou zbraně s kratší hlavní běžnou výbavou většiny vojenských jednotek. Například populární karabina M4 (s délkou hlavně 14,5 palce) je zkrácená verze pušky M16 (s délkou hlavně 20 palců).

S útlumem jízdních vojsk se pojem karabina přestal používat specificky pro jezdecké pušky, ale naopak se rozšířil do jiných oblastí, například pro označení pušek na pistolové střelivo.