DAMAŠKOVÁ OCEL

Damašková ocel zaujímá výsadní místo mezi materiály pro výrobu nožů, mečů a dalších zbraní díky svým unikátním vlastnostem. Moderní damašková ocel vzniká spojením dvou ocelí s rozdílným obsahem uhlíku pomocí kovářského svařování. Tímto postupem se dosahuje tvrdého a současně houževnatého materiálu, který je ideální pro zbraně.
Proces výroby začíná složením základního paketu, který obsahuje vrstvy obou typů ocelí. Ohřátím na vysokou teplotu se materiál povolí a následně se tlakem kladiva nebo lisu spojí dohromady. Tento postup se opakuje, dokud není dosaženo požadovaného počtu vrstev a kvality svárů.
Damašková ocel je pojmenována po syrském městě Damašek a její historie je opředena mýty a legendami. Právě díky tomu, že tajemství výroby bylo přísně střeženo, zanikla tato dovednost na nějakou dobu. Dnešní damašková ocel se sice od té historické liší ve výrobním procesu, ale stále si zachovává charakteristický vzor mramorování a prvotřídní kvalitu, která ji činí žádaným materiálem pro špičkové nože a další zbraně.