COLT

Zbrojovka Colt, plným názvem Colt's Manufacturing Company, LLC, vznikla v roce 1836 díky vynálezcům a konstruktérům, mezi které patřil Samuel Colt (1814-1862). Přes počáteční obtíže zažila v 50. letech 19. století obrovský úspěch, kdy jeho zbraně, zejména revolvery a pušky, začaly být vyráběny na montážních linkách s plnou zaměnitelností dílů. Tato inovace se prosadila i v armádních dodávkách, což firmě přineslo rychlý růst. Během občanské války v USA firmě dodávky ještě víc vzrostly, a následující desetiletí období osidlování Amerického západu firmě přinesla další obchodní úspěchy.
Colt se stal jedním z vedoucích výrobců ručních zbraní jak krátkých, tak dlouhých, během téměř celého minulého století. Jeho zbraně se staly legendami, jako například perkusní Colt 1860 Army, Colt 1861 Navy, Colt Single Action Army (M1873), známý jako Peacemaker, nebo moderní revolver Colt King Cobra.
Jedním z vrcholů v jeho historii byla konstrukce samonabíjecí pistole Colt 1911 (známé též jako Colt 45) v ráži 45 ACP. Tato pistol, vyvinutá Johnem M. Browningem, se stala americkou ikonou a standardní služební pistolí americké armády od roku 1911 až do roku 1985. Dnes je stále v oblibě a mnoho firem ji vyrábí v různých verzích.
Další slavnou zbraní Colt je útočná puška AR-15 a její vojenské varianty (M16, M4 a Colt Commando). Původně vyvinutá společností ArmaLite, byla puška po několika úpravách a převzetí práv firmou Colt začala vyrábět pod jménem M16. Stala se standardní puškou americké armády a užívá se ve více než 80 zemích po celém světě. Civilní verze, označovaná jako AR-15, je velmi oblíbená u střeleckých nadšenců a má širokou škálu variant a úprav.