BOWIE

Pojem "Bowie" odkazuje na typ nože s charakteristickým, i když volně definovaným tvarem čepele, který získal slávu díky legendární postavě amerického válečného hrdiny, plukovníka Jamese Bowieho. James Bowie, původně bohatý spekulant s pozemky a obchodník, se proslavil účastí a přežitím takzvaného Sandbar Fight v roce 1827. V tomto souboji zabil speciálním dlouhým bojovým nožem místního šerifa Norrise Wrighta, s nímž měla Bowieova rodina dlouholeté spory.
I když definice bowie nože je velmi obecná, klasický bowie nůž je obvykle pevný nůž s dlouhou rovnou čepelí a charakteristickým prohnutým hrotem. Mezi čepelí a rukojetí každého bowie nože je masivní a charakteristická příčka. Bowie nůž prošel během své historie mnoha úpravami, a tak vznikla široká škála variant tohoto nože. Mezi ně patří například Frontier Bowie, Laredo Bowie, Natchez Bowie nebo moderní Marauder Bowie.
Bowie nůž je dodnes považován za jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších nožů v Severní Americe. Jeho největší popularita byla v období mezi lety 1830 a 1880, kdy se stal častou volbou vojáků, pohraničních stráží, lovců a stopařů v Severní Americe a Mexiku.