BEZPEČNOSTNÍ OZUB

Bezpečnostní ozub je jednou z klíčových bezpečnostních funkcí používaných především u pistolí s vnějším bicím kohoutem. Tento ozub, umístěný na bicím kohoutu, brání přímému kontaktu kohoutu s úderníkem a zabraňuje přenosu dostatečné energie k aktivaci zápalky při nechtěném vypuštění kohoutu.
Funkce bezpečnostního ozubu spočívá v tom, že záchyt kohoutu, tlačený pružinou, zamezuje jeho pohybu směrem k úderníku. Tímto způsobem je první bariérou, která zabrání nechtěnému vypuštění kohoutu, například při vyklouznutí z prstů střelce.
Před střelbou musí být kohout buď stisknutím spouště, nebo ručním natažením, posunut do zadní polohy a teprve poté je možné jej uvolnit, aby dopadl na úderník. Bezpečnostní ozub zabraňuje přímému uvolnění kohoutu směrem k úderníku.
Pokud dochází k ručnímu vypouštění kohoutu ze zadní polohy, je nezbytné přidržet kohout a postupně zmáčknout spoušť, zatímco pomalu posouváte přidržený kohout směrem k úderníku, dokud nedojde k zachycení na bezpečnostním ozubu. Tímto procesem je zajištěno bezpečné uvolnění kohoutu a připravení zbraně k výstřelu.