Každý správný muž má nůž

noze-kentaurzbrane

Jeden z nejužitečnějších předmětů, které byste měli mít v batohu, je odolný nůž nebo multifunkční nástroj, který vám pomůže připravit jídlo, přeříznout kabel, provést opravu, vyrobit opékací tyč nebo vám dokonce zachrání život v případě nouze.

Nože a multifunkční nástroje se vyrábějí v široké škále stylů, provedení a materiálů. Výběr nože nebo nářadí bude vycházet z vašeho zamýšleného použití a činností. Nejlepší volba pro ultralehký batoh se může lišit od toho, co potřebujete pro kempování v autě nebo každodenní použití.

 

Typy nožů

Nabídka nožů zahrnuje nože s pevnou čepelí, kompaktní kapesní nože a specializované nože pro případy, jako je záchrana na vodě nebo řezbářství. Protože žádný nůž se nehodí pro každý úkol, někteří lidé nosí více nožů. Po pečlivém zvážení si však můžete vybrat jeden nůž, který zvládne většinu vašich potřeb.

Kapesní nože

Kapesní nože se skládací čepelí nezabírají mnoho místa a jsou ideální pro turistiku, nošení v batohu a každodenní úkoly. V době, kdy se nepoužívají, je navíc jejich ostrá hrana chráněna uvnitř rukojeti. Menší zavírací nože však obvykle postrádají ergonomii a stabilitu nožů s pevnou čepelí a nezajištěná čepel se může při používání náhodně sklopit na prsty.

Nože s pevnou čepelí

Pevné čepele nabízejí větší pevnost, pevnost a ergonomický komfort než nože zavírací. Snadněji se čistí, ale také váží více, zabírají více místa a k bezpečnému nošení vyžadují pouzdro.

 

Vlastnosti nože

Uzamykatelná čepel

Zavírací čepel kombinuje stabilitu nože s pevnou čepelí a pohodlí zavíracího nože. Čepel se sklápí pro kompaktní a chráněné nošení, ale při otevření se uzamkne, aby nedošlo k náhodnému sklopení čepele během používání.

Otevírání jednou rukou

Některé skládací nože jsou navrženy tak, aby se daly rychle otevřít jednou rukou. Hladký skládací mechanismus a čep, zářez nebo výřez na čepeli usnadňují zatlačení na otevření nože palcem. Obouruční nůž lze snadno otevřít oběma rukama.

Asistované otevírání

Když začnete otevírat čepel, mechanismus asistovaného otevírání se zapojí a nůž se plně otevře. Nože s asistovaným otevíráním jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která odpojí mechanismus při zavření nože, aby se zabránilo náhodnému otevření čepele.

 

Tvary čepelí nožů

Existuje mnoho typů čepelí nožů; zde je několik nejběžnějších, které se používají při kempování a v přírodě:

Silná a univerzální čepel typu drop-point má silný hrot, který je ideální pro nejrůznější těžké úkoly a obecnou práci s nožem. Hřbet čepele klesá směrem ke špičce a vytváří tak tvar, který omezuje náhodné propíchnutí.

1411671787009

Čepel typu clip-point má na horní straně čepele půlměsíc kapky, který vytváří tenký a ostrý hrot. Čepele typu clip-point jsou ideální k prorážení a nabízejí lepší kontrolu při přesné a detailní práci, ale nemají takovou pevnost jako širší čepele typu drop-point.

1411671796831

Vysoce odolná čepel tanto má hranatý hrot a silnou špičku, která nabízí mimořádnou sílu pro prorážení, škrábání a propichování houževnatých materiálů.

1411671805150

Čepele typu needle-point a spear-point mají obvykle dvojité ostří a symetrické špičky. Jsou ideální pro situace přežití a jsou určeny především k prorážení a vrhání.

1411671812521

Čepele Sheepsfoot a Santuko jsou skvělé pro přípravu potravin. Mají hřbet, který se strmě zaobluje do špičky, a ostří je od rukojeti k hrotu rovné, nikoli zakřivené. Tento tvar usnadňuje řezání, sekání a krájení a zároveň minimalizuje riziko náhodného propíchnutí hrotem.

1411671817799

Materiály čepelí nožů

V ideálním případě by měla čepel nože odolávat korozi, udržet si ostré ostří při dlouhodobém používání a snadno se brousit. Je však třeba zvážit určité kompromisy: Tvrdší ocel lépe drží ostří a je méně odolná proti korozi, ale také se hůře brousí. Měkčí ocel může mít vyšší odolnost proti korozi a snadněji se brousí, ale obvykle nedrží ostří tak dobře.


Nerezová ocel

Většina čepelí je vyrobena z nerezové oceli, slitiny, která odolává korozi a rzi. Mezi tři oblíbené příklady nerezové oceli používané pro čepele nožů patří:

420HC: Tato cenově dostupná nerezová ocel odolává korozi, snadno se brousí a dobře drží ostří.

154CM: Vyšší třída nerezové oceli obsahuje větší množství uhlíku, který zvyšuje tvrdost a dobře udržuje ostří.

S30V: Prvotřídní nerezová ocel obsahuje vysoké množství vanadu (karbid odolný proti korozi, který zvyšuje odolnost proti opotřebení a houževnatost čepele) pro lepší zachování ostří.


Ocel s vysokým obsahem uhlíku

Některé nože jsou vyrobeny z nerezové oceli s vysokým obsahem uhlíku. Tyto čepele se vyznačují vynikající tvrdostí a zachováním ostří, ale jsou mnohem náchylnější ke korozi než čepele z nerezové oceli.

 

Materiály rukojeti nože

Rukojeti nožů, které jsou často texturované pro lepší úchop a tvarované pro ergonomické pohodlí, se vyrábějí z různých materiálů, které vyhovují prostředí, do kterého je nůž určen, estetickému vkusu a pocitovým preferencím.

Dřevěné rukojeti jsou krásné a dobře se drží, ale jsou náchylné k poškození vodou.

Plastové rukojeti jsou cenově dostupné a odolávají poškození vodou, ale mohou být kluzké.

Gumové rukojeti nabízejí skvělou přilnavost a odolnost vůči vodě, ale mohou postrádat trvanlivost.

Nerezové a hliníkové rukojeti jsou odolné, ale mohou být v ruce studené a kluzké.

 

Multifunkční nářadí

Kompaktní a všestranné multifunkční nářadí, které je jako malá krabička s nářadím v dlani, zvládne mnohem více úkolů než tradiční kapesní nůž. I když jsou díky své menší velikosti a menší ergonomii méně výkonné než nástroje plné velikosti, multifunkční nástroje jsou více než schopné zvládnout mnoho drobných oprav a projektů, se kterými se setkáváte při outdoorových dobrodružstvích a v každodenním životě.

Některé multifunkční nástroje nabízejí výběr nářadí pro konkrétní aktivity, například nářadí pro cyklistiku. Udělejte si v duchu seznam situací, které předpokládáte, a nakupujte multifunkční nářadí, které obsahuje vhodnou velikost, kvalitu a nářadí odpovídající vašim potřebám.

Multifunkční nářadí je obvykle postaveno na skládacích kleštích, které jsou ústředním prvkem jeho funkčního designu. Mezi běžné nářadí patří jeden nebo více nožů, standardní a křížové šroubováky, nůžky, štípačky na dráty, pilka, pilník, otvírák na láhve a otvírák na konzervy. Mezi další nástroje, které se často nacházejí na multifunkčních nástrojích, patří vývrtka, pinzeta, párátko, odstraňovač izolace z drátů, pravítko a šídlo.

Multifunkční nářadí se liší velikostí od minimalistických, ultralehkých konstrukcí s nejnutnějšími věcmi až po robustní pracovní koně s kleštěmi plné velikosti.

Malé multifunkční nářadí vhodné na klíče lze nosit prakticky kdekoli, ale postrádají sílu a všestrannost svých větších sourozenců. Když jdete na túru nebo dojíždíte do práce, strčte si ho do kapsy a zapomeňte na něj, dokud ho nebudete potřebovat.

Kapesní multifunkční nástroje kombinují zvládnutelnou velikost se slušnou škálou nářadí. Dobře se vejdou do kapsy u kalhot, ale mají lehčí konstrukci a jsou méně ergonomické než větší modely. Tyto středně velké multifunkční nástroje jsou lehčí a kompaktnější než modely plné velikosti a jsou ideální na cesty s batohem nebo jiné aktivity, kde záleží na velikosti a hmotnosti.

Největší multifunkční nástroje, které jsou konstruovány pro náročné úkoly, poskytují větší točivý moment, odolnost a ergonomické pohodlí. Jsou ideální pro kempování v autě, váží více a zabírají více místa než menší multifunkční nástroje a často se dodávají s pouzdrem pro nošení na opasku.