Desert Eagle

Mezi všemi poloautomatickými zbraněmi byste těžko hledali ikoničtější bouchačku, než je právě Desert Eagle izraelské výroby. Vzhledem ke specifikacím, které si podrobně rozebereme níže, můžeme bez nadsázky říct, že se dozajista jedná o nezpochybnitelnou královnu krátkých palných zbraní.

Desert Eagle se vyrábí hned v několika variantách. Nejběžnější ráže je .357, .41, .44, .440 Corbon a .50 Action Express, která je z nich zároveň nejvýkonnější. Jednotlivé modely se liší i délkou hlavně – ta může mít od 15 do 25 centimetrů. Na běžné nošení není nejvhodnější a to především pro svou neskladnost a váhu, jelikož mívá často přes dva kilogramy. Nicméně i přes tyto zdánlivé nedostatky se jedná pořád o velmi oblíbenou zbraň pro sportovní i civilně-ochranné účely. Výjimku netvoří ani fakt, že zbraň je používána také při lovu velké a odolné zvěře.

Trocha historie nikoho nezabije

První „pouštní orel“ roztáhl křídla poprvé v roce 1981 a to díky dvouleté kooperaci dvou firem – Magnum Research Inc. a IMI (Israeli Military Industries) a prakticky ihned se dočkal popularity především díky Hollywoodu. Ten Desert Eagla vložil do rukou takovým akčním hrdinům, jako je Arnold Schwarzenegger (např. Poslední akční hrdina) nebo Dolph Lundgren (např. Zúčtování v Malém Tokiu), což se ukázalo jako výborné promo a zvýšilo po zbrani poptávku. Není náhoda, že tvůrci filmů sáhli zrovna po Desert Eaglu – málokterá zbraň má tak úctyhodné rozměry, působivý design a pozoruhodný výkon.

Policie ne, civil ano

Desert Eagle je natolik specifická, že není a nejspíš nikdy nebude vhodným kandidátem na zavedení u jakýchkoliv ozbrojených složek jako standardní zbraň. Totéž platí u policie – všechny ráže „pouštního orla“ mají značný zpětný ráz, což ji dělá špatně ovladatelnou. Navíc díky svým rozměrům nepatří mezi ty, které lze skrytě a dlouhodobě nosit, nemluvě o zpomalené manipulaci při aktivaci. Navzdory osobitosti zbraně její popularita neklesá, a to především mezi civilními střelci, kteří ji považují za určitý „svatý grál“ mezi pistolemi, bez nějž se jejich sbírka neobejde.

Technické parametry táhnou

Nejvyváženější variantou je podle uživatelů verze .44 Magnum v kombinaci nejlépe s izraelskými náboji typu Samson. Stejně jako každá zbraň i tato je citlivá na výběr munice.

Technické specifikace níže jsou platné pro model s hlavní dlouhou 6“ a v ráži .50 Action Express.

  • Ráže: 12,7 mm
  • Kapacita zásobníku: 7 nábojů
  • Závěr: uzamčený, plyny ovládaný otočný závorník
  • Hmotnost prázdné zbraně: 2050g
  • Délka: 270-273 mm
  • Výška: 151 mm
  • Šířka: 45 mm