Uherskobrodská Česká zbrojovka je největším českým výrobcem ručních palných zbraní

Česká zbrojovka na trhu působí více než 83 let a průměrně vyprodukuje za den 1577 zbraní! Z původního záměru - výroby ručních vojenských zbraní - se výroba rozšířila i na zbraně pro sportovní, lovecké a jiné civilní využití. Zbraně České zbrojovky jsou spolehlivé, přesné, kvalitní a těší se velké popularitě nejen u ozbrojených sil. Podnik má k dispozici nejmodernější technologie a reaguje rychle na potřeby trhu, vyvíjí nové produkty s perfektními uživatelskými vlastnostmi. Postupně také rozšiřuje výrobu o automobilový a letecký průmysl a přijímá nové zaměstnance (v roce 2019 jich zaměstnávali průměrně kolem 1738).

To všechno jsou důvody proč Česká zbrojovka zaznamenala podle výroční zprávy za rok 2019 rekordní tržby nad 4,66 miliard s čistým ziskem kolem 710,8 milionu korun. Společnost má mimo jiné v plánu expandovat do USA. Na podzim roku 2019 oznámila záměr postavit přes dceřinou firmu továrnu v Arkansasu v metropoli Little Rock, kde bude zaměstnáno kolem 565 pracovníků. Investuje do toho více, než 90 milionů dolarů. Česká zbrojovka obchoduje s více než 100 zeměmi světa, v nichž se těší velkému renomé, každoročně prodá přes 300 000 zbraní. Mezi největší odběratele patří USA, není tedy divu, že právě tam chce postavit výrobnu. Mezi další největší odběratele patří JAR, Kanada, Francie a Thajsko. Export České zbrojovky za rok 2019 přesáhl 72 %. 

Mezi nejprodávanější zbraně roku 2019 patřily kompaktní “striker fired” pistole CZ P-10 C, řada malorážek CZ 455/456 a samopaly Scorpion EVO 3. Pistole CZ P-10 je kompaktní zbraň o malé váze, která je oblíbená pro ergonomické rozměry, inovativní konstrukci a výbornou palební kapacitu o 15 ranách v ráži 9x19 nebo 12 ranách v ráži 40 S&W. Je hojně využívána ozbrojenými složkami a soukromníky k obraně, protože se díky svým rozměrům dá nosit skrytě, je spolehlivá a odolná. Díky povrchové úpravě závěru a dalších dílů je vysoce odolná proti mechanickému poškození, korozi i pádu. Má výborná kovová mířidla a řadu dalšího vybavení, které z ní dělají ideální kompaktní zbraň. Tuto zbraň včetně celé sady P-10 představila Česká zbrojovka na konci února na mezinárodní výstavě bezpečnostních složek Sicur v Madridu ve Španělsku jako jeden z tisíců profesionálů z řad výrobců pro ozbrojené složky. Další oblíbená a nejprodávanější zbraň, samopal CZ Scorpion EVO 3 S1 je kompaktnější zbraň o ráži 7x65 mm Browning, kterou Česká zbrojovka dodává ve výhradně samonabíjecí podobě. Využívá se nejčastěji pro sportovní střelecké disciplíny. Výhodou je hlaveň o šířce 43 mm a délce 115 mm, s přesností střelby až do 150 m. Škorpion má také konstrukci odolnou vůči poškození a dlouhou životnost. Je tedy pochopitelné, proč se mezi střelci těší takové přízni. Nekompaktní variantu této zbraně (A1) představila Česká zbrojovka také na únorové výstavě (2020) Sicur v Madridu.

O spolehlivosti a kvalitě zbraní České zbrojovky svědčí také nejnovější objednávka ze Slovenska. Podle slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové by měly od roku 2020 být všichni policisté na Slovensku vybaveni novými samonabíjecími pistolemi CZ P-07 DUTY a CZ 2075 RAMI. Pistole české zbrojovky používá slovenská policie od roku 1991, není proto divu, že si při inovaci opět zvolila ověřeného českého výrobce.