Vážení zákazníci, vzhledem k opatřením ohledně nákazy COVID-19 vyžadují dopravci GLS a Zásilkovna při odběru zboží na dobírku POUZE BEZKONTAKTNÍ PLATBU, tedy platbu kartou. Doporučujeme platbu předem na bankovní účet. Děkujeme za pochopení.

Plynové pistole

Plynová pistole nebo lidově „plynovka“ je expanzní zbraň kategorie D, na kterou není třeba vlastnit zbrojní průkaz a můžete ji vlastnit od 18 let. Její funkce spočívá v osobní ochraně před agresorem a při vydávání akustického třesku vystřeluje oblak dráždivé látky obdobné jako u obranných pepřových sprejů. Koncentrace je zde však vyšší a možný zásah též přesnější.

V současnosti jsou v České republice k dostání plynové pistole 8 mm, 9 mm, revolvery, plynové pušky, plynové pistole střílející dávkou a náboje a střelivo spolu s příslušenstvím pro plynové zbraně a zásobníky.

Když plynovku, tak jakou?

Podle české legislativy je plynová zbraň nejvhodnějším prostředkem pro sebeobranu, jelikož i při použití nejúčinnějších pepřových střel nebo slzotvorných nábojů nepřítele spolehlivě zneškodníte na několik minut, aniž mu způsobíte újmu na zdraví. Zároveň se samozřejmě musí počítat s tím, že střela nebude mířit na oči a jejich okolí. Plynovky mají ale i jiné funkce než jen obranné – můžete je rovněž použít pro účely odstartování závodů, pro výcvik psů nebo při odpalování světlic či pyrotechnických šrapnelů. Nejvíce zkušeností a nejkvalitnější výrobní technologie mají kromě německé speciálky Umarex i výrobky tureckých společností Ekol a Atak Arms Zoraki (nejlepší poměr cena a kvalůita) spolu s italským výrobcem Bruni.

Co je ještě třeba říct

Je logickým krokem, že plynovky jsou vyráběny jako detailní repliky skutečných zbraní, a to proto, aby při tasení na útočníka působily co nejvěrohodněji. Jedny z nejpopulárnějších replik jsou plynové pistole Glock, Colt 911, CZ 75 nebo Zoraki. Nejčastější ráží u takových zbraní je tradičních 9 mm. Náboje do plynových pistolí jsou různého kalibru a mohou být slepé, obsahovat slzný plyn nebo pepřovou náplň (třeba i cayennský pepř).

Plynovky mají ještě jednu výhodu – pokud nechcete nebo nemůžete mít zbrojní průkaz, a zbraně vás přesto zajímají, je právě kloupě plynovky variantou, jak si co nejsnáze udělat radost. Mnohé z nich jsou kvalitně zpracované a od originálu takřka k nerozeznání.