Nůž – nepostradatelný společník

Nůž – nepostradatelný společník

V dnešní době se jen s obtížemi obejdeme bez nože. Nože využíváme v kuchyni, při pobytu v přírodě, při rybaření, nebo lovu. S původní verzí nožů přišli už pravěcí Afričané, kteří si před více než 90 000 lety začali vyrábět nože z žeber ulovených zvířat. Dnes už však máme na výběr různé druhy kvalitních nožů. V tomto článku vám přiblížíme kategorizaci nožů a pomůžeme Vám s jejich výběrem.

Základní rozdělení nožů

1. Multifunkční nože
K multifunkčním nožům patří nože, které mají k dispozici více než jednu čepel. Využití těchto nožů je víceúčelové a nabízí praktické vybavení ke kterému patří: standardní     krátká nebo dlouhá čepel, ploché nebo křížové šroubováky, pilky, pilníky, nůžky, šídla, vývrtky na láhve, otvíráky a spousta dalšího.
2. Lovecké nože
Lovecké nože jsou vyrobeny zejména pro lovecké účely. Využívají se při zpracovávání zvířat, porcování, vyvrhování a doražení střelené zvěře, ale i k nasekání menších kusů dřeva. K loveckým nožům se řadí i rybářské a filetovací nože, které se vyznačují tenkou čepelí z pružné oceli. Filetovací nože mohou mít na vrchní straně
jemnou pilku na naporcování ryby nebo praktickou škrabku na rybí šupiny.
3. Bojové/obranné nože
Bojové/obranné nože se vyrábějí ve dvou verzích a to otevřené nebo zavírací. Jsou často využívány v armádách nebo u policie.
4. Kuchyňské nože
Kuchyňské nože jsou nedílnou součástí každé domácnosti a profesionální kuchyně. Kromě tradičních ocelových nožů je módním trendem v kuchyni také výběr keramických nožů.

Co je třeba zvážit při výběru nože

Výběr nože může být při dnešní široké nabídce složitým rozhodnutím. Každý nůž na základě svých vlastností vyniká při jiných činnostech. Při výběru nože je třeba zvážit
několik základních otázek, aby vám váš nůž sloužil tak, jak má a vydržel co nejdéle.
Zavírací nebo pevný nůž?
Pro těžší práci je ideální nůž s pevnou čepelí. Nože s pevnou čepelí jsou silnější a spolehlivější. Pevné nože jsou také mnohem praktičtější při čištění. Pro více náročnou práci jsou vhodné pevné nože konstrukce Full-Tang. Jedná se o nože vyrobené z jednoho kusu oceli, která prochází celou rukojetí. Pevné nože typu Full-Tang minimalizují riziko zlomení nože i při větší zátěži.

Pro snazší práce, kde nepotřebujete vložit příliš velký tlak do řezání, je jako stvořený zavírací nůž. K výhodám zavíracích nožů patří jednoduché nošení a skladování.
Můžete ho mít vždy po ruce.


Nůž z nerezové nebo uhlíkové oceli?
Nerezová ocel se vyznačuje obsahem minimálně 13% chromu, díky čemuž je odolná vůči korozi. K výhodám nerezové oceli patří minimální péče, proto je velmi oblíbená u
outdoorových a loveckých nožů. Pokud o nůž nemáte čas pravidelně pečovat, nerezová ocel je tím pravým řešením. Broušení nerezové oceli je o něco náročnější než
broušení uhlíkové oceli. Uhlíková ocel je většinou tvrdší a zároveň odolnější než nerezová ocel. Na rozdíl od nerezové oceli se ta uhlíková snáze brousí a dokážete na ní udělat mnohem lepší ostří než na nerezové. Nůž z uhlíkové oceli však vyžaduje značnou péči. Po každém použití je třeba nůž otřít dosucha a také je vhodné čepel občas přetřít olejem. V opačném případě může nůž začít korodovat.

Jaký materiál rukojeti si vybrat?
Dřevěná rukojeť přináší nožům klasickou eleganci a krásu. Dřevěnou rukojeť často využívají například finské nože. Rukojeti z parohu jsou využívány především u tradičních loveckých nožů. Kromě klasických materiálů jako dřevo a paroh se dostaly o popředí průmyslově vyráběné materiály jako G10, Kraton, Micarta, a mnoho jiných. Jejich hlavní výhodou je pevnost a odolnost vůči zátěži. Na dotek jsou příjemné, v mokré ruce nekloužou a nenasáknou vodou tak jako dřevo, proto jsou ideální volbou pro použití v extrémních podmínkách.
Výběr nože není snadný, proto je vhodné dobře zvážit, na jaké činnosti plánujete svůj nový nůž využívat a v jakém prostředí jej plánujete používat. Dobře vybraný kvalitní
nůž pro vás může být investicí na celý život.


3 nejoblíbenější typy nožů

1.Finské nože
Finské nože skandinávského původu jsou výjimečné díky kvalitní ruční výrobě, která spojuje tu nejkvalitnější ocel s vysokým obsahem uhlíku s odolným dřevěnými, rukojeťmi nebo rukojeťmi z paroží. Tradiční finské nože jsou vyráběny do drsného prostředí a proto své využití najdou hlavně při lovu, při zpracování masa a různých outdoorových aktivitách. Tyto kvalitní nože jsou připraveny pro každodenní používání a náročné podmínky. Zaslouží si také pravidelnou péči v podobě mytí a sušení či potření olejem.

3381_wj-23kl-woodjewel-messer-jagdmesser-bearleuku--2Finský nůž Wood Jewel 23KL

2.České nože Mikov
České nože značky Mikov mají více než dvousetletou tradici, která se vyznačuje vysokou kvalitou a láskou k řemeslu. Tyto víceleté zkušenosti byly převedeny do
mistrovské práce. Výrobci se zaměřují na několik typů nožů a dýk jako jsou kapesní nože, armádní nože, sportovní nože nebo lovecké a outdoorové nože.

62614-1_dyka-mikov-brigand-393-nh-10-oranzova

Dýka Mikov Brigand 393-NH-10 oranžová

České nože Mikov se také pyšní výrobou nožů typu Progress. Jde hlavně o lovecké nože, jako stvořené do přírody. Vyznačují se vysokou kvalitou, pružností čepele a
odolností i v těch nejdrsnějších podmínkách a jako bonus jsou také velmi odolné vůči korozi.

5310-1_5310-nuz-mikov-list-725-b-18Nůž Mikov List 725-B-18

3. Švýcarské nože Victorinox
Švýcarská firma Victorinox má přes 130 letou tradici. Je známá zárukou nejvyšší kvality, ale především je známá výrobou nožů pod označením „Swiss Army Knife“. Tyto víceúčelové kapesní nože určené pro švýcarskou armádu se staly oblíbeným doplňkem po celém světě. Popularita švýcarských nožů se rychle šíří a proto je kromě tradičních kapesních nožů v jejich nabídce řada dalších modelů s různými funkcemi. Pyšní se špičkovými kuchyňskými noži, výrobu multifunkčních kleští pro profesionální použití i domácí kutily, ale i pevnými noži a praktickým příslušenstvím a pouzdry. Firma Victorinox přináší každý rok nové modely a různé limitované kolekce, které ocení hlavně sběratelé.

2337_victorinox-1-6703-p-2666761fKapesní nůž Victorinox Explorer

Pokud vám má nůž sloužit co nejdéle, neměli byste zapomínat na jeho údržbu. Nůž je vhodné mýt pod proudem tekoucí vody s obyčejným pevným mýdlem. Hravě si poradí se znečištěním a nezničí dřevo rukojeti. Po umytí nůž vždy utřete ručníkem a nechte vyschnout. Rukojeti ze dřeva mohou vysychat, proto je třeba je napouštět olejem. Hloubkové napouštění lněným olejem dodá dřevu dlouhověkost. Povrchové voskování zase atraktivní vzhled. Moderním kapesním nožům postačí kapka oleje. Nezapomínejte také na pravidelné broušení a dotahování šroubů. Kvalitní nůž vám při vhodné péči vydrží celý život a může se ve vaší rodině dědit z generace na generaci.