Novela zákona o zbraních zavádí novou kategorii C I

Mezi nejvýznamnější novinky, které sebou přinesla novela zákona o zbraních, jež vstoupila v platnost v únoru 2021, je zavedení nových kategorií zbraní a střeliva. Jednou z nich je kategorie C I, do které nově spadají i některé zbraně, které v dřívější době patřily do kategorie D. Právě tato nová kategorie bude předmětem následujícího textu.

Co se mění?

Novela zákona o zbraních aplikuje změny vyžadované evropskou směrnicí do českého právního řádu. Kromě toho, že novela napřímo legislativně zakotvila právo občanů České republiky na nošení zbraně, vytváří i nové kategorie zbraní.

Přes všechny novinky, které novela zavádí, platí jedno základní pravidlo: novela není retroaktivní. To znamená, že pokud měl někdo povolení na držení a nošení zbraně, která se začátkem platnosti novely spadlo do nové kategorie, je stále automaticky držitelem tohoto povolení a nemusí žádat o nové. Přesto je na místě se s novinkami seznámit.

Zbraně kategorie C I

Nová kategorie C I zahrnuje i celou řadu typů zbraní, které dříve spadaly do kategorie D. Jednotlivé podkategorie lze popsat následujícím způsobem:

  • Expanzní zbraně vyrobené v souladu s dovoleným výrobním provedením

V tomto případě se jedná především o klasické plynové pistole nebo poplašné zbraně. Je velmi důležité, že daná zbraň musí splňovat podmínky dané samostatným právním výkladem. Nejedná se tedy o všechny „plynovky“, např. filmaři často používají zbraně tohoto typu, ale přece jen trochu upravené. Pokud jste ale měli plynovou pistoli před únorem 2021, bude stále považována za zbraň kategorie D.

  • Zbraně znehodnocené podle přímo účinného předpisu Evropské unie

V tomto případě se jedná o zbraně, které byly znehodnocené po 30. lednu 2021, tj. po datu nabytí účinnosti novely zákona o zbraních. Aby bylo znehodnocení platné, musí být provedeno v souladu s přímo účinným předpisem EU. Pokud je v dokladu o znehodnocení uvedeno datum dřívější, taková zbraň bude stále považována za zbraň kategorie D. Pozor ale na to, že jako kategorie D je v tom případě taková zbraň považována pouze na území České republiky. V případě byť i dočasného vývozu nebo tranzitu je třeba, aby byla zbraň skutečně znehodnocena přesně podle zmíněného účinného předpisu EU.

  • Jednoranové nebo dvouranové zbraně s děleným střelivem

Ačkoliv by pouhý pohled na název této specifické podkategorie mohl svádět k představě, že do ní spadají i historické „předovky“ nebo jejich repliky, opak je pravdou. Ty jsou stále v kategorii D jakožto zbraně historické.  V tomto případě se jedná o moderní zbraně s odděleným nabíjením prachem a vlastní střelou.

  • Flobertky pro náboje ráže 4 mm M20 a výcvikové střelivo

Do nové kategorie byly zařazeny flobertky, pro něž je definováno střelivo. Na rozdíl od dřívější kategorizace z definice vypadla maximální kinetická úsťová energie. Jako obvykle samozřejmě platí, že flobertky, které byly registrovány v kategorii D před 30. lednem 2021, stále v kategorii D zůstávají.

  • Plynové zbraně s ráží větší než 6,35 mm (kromě paintballových zbraní)

V novém systému je to ráže, která nahrazuje v definici této podkategorie úsťovou energii. Novela zákona prošla Parlamentem, aniž by někdo vyřadil i podmínku původní. Ta však bude brzy opravným dodatkem vyřazena. Je tedy třeba brát v potaz právě ráži.

  • Signální zbraně s ráží menší než 16 mm

Kategorie C I nyní zahrnuje i tyto signální zbraně (ne-pyrotechnické) s maximální ráží 16 mm. Ostatní jsou stále zařazeny do kategorie B.

  • Výcvikové palné zbraně

Jedná se o zbraně určené k použití s výcvikovým střelivem se značkovací látkou. V definici je ještě zahrnuta podmínka maximální úsťové energie 20 J.

  • Taser

Evropská směrnice a novela českého zákona o zbraních po určité době nejistoty v přístupu k taserům jasně definuje jejich příslušnost do kategorie C I.

Ke koupi zbraní kategorie C I je třeba pouze plnoletost, svéprávnost a pobyt na území České republiky. Policie může při kontrole posoudit i bezúhonnost držitele zbraně a pokud by měl dotyčný záznam týkající se některého z přesně vyjmenovaných trestných činů, zbraň mu může odejmout a majitel je povinen jí převést na někoho jiného.

Změny u zbraní v kategorii D

Změny zavedené novelou zákona o zbraních se dotknou i zbraní kategorie D. V této kategorii jde ponejvíce o nová omezení týkající se převodu zbraně na jinou osobu, dovozu a vývozu. Jde v zásadě o to, že k dovozu a vývozu zbraní kategorie D je třeba zbrojní průvodní list. Stejně tak není možné převádět zbraně kategorie D na osoby s trvalým pobytem mimo území ČR taktéž bez zbrojního průvodního listu pro vývoz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení