Co víte o znače Glock?

Produkt rakouské zbrojovky Glock se od svého založení Gastonem Glockem v roce 1963 postupně vypracoval mezi nejoblíbenější a nejuznávanější značku zbraní po celém světě. Je součástí armádní výzbroje nejen severoatlantické aliance NATO, ale například i Spojených států amerických.

Přelom ve výrobě začal v roce 1981, kdy rakouská armáda oznámila, že hledá náhradu za zastaralé pistole Walther P38. Glock s pořadovým číslem 17 se stal vítězem soutěže, získal prestižní kontrakt na výrobu a nastartoval tak úžasnou éru značky, která přetrvává dodnes.

Trocha historie nikoho nesestřelí

Pistole Glock jsou výjimečné mnoha vlastnostmi. Tou hlavní z nich je fakt, že jsou vyráběny z kvalitních polymerů, které jsou známé extrémní odolností a zároveň nízkou hmotností, takže padnou do ruky opravdu každému možnému uživateli. Právě díky tomu jsou i nejrozšířenější zbraní i v civilním sektoru (když nepočítáme armádní a jiné bezpečnostní složky). V současnosti se vyrábí přes 50 modelů zbraně v devíti rážích, přičemž díky širokému spektru příslušenství a doplňků (kromě zbraní firma prodává například i nože a polní lopatky) lze přizpůsobit zbraň na míru i nejnáročnějšímu zákazníkovi. Od začátku výroby se nejen proto prodalo více než 13 milionů kusů.

Životní styl?

Glocky jsou oblíbené z mnoha důvodů. Jedním z těch údernějších kromě moderního designu a nízké hmotnosti jsou jejich zásobníky, které umožňují vystřelit desítky nábojů bez procesu opětovného nabití. Patří mezi běžnou výzbroj americké FBI, ale nechybí ani u druhé strany zákona – u gangsterů a vrahů. Není také vůbec výjimkou, když se Glock stane i poněkud extravagantním doplňkem více či méně uznávaných celebrit, jako tomu je například i u rappera 50 Centa.

Glock v Čechách

Modely značky Glock jsou hojně oblíbené i v naší domovině. Možná víc, než byste čekali. Existuje totiž u nás dokonce i jistý „fanklub“ jménem Sdružení majitelů a příznivců zbraně Glock, který často pořádá různé srazy za účelem sportovně-zábavního vyžití a zprostředkovává též určitý tuning těchto zbraní. Cena Glocku se u nás pohybuje kolem 16-21 000 korunami v závislosti na typu zbraně. Jedná se také o značku, která se v celé České republice zároveň nejlépe prodává – a to v kategorii krátkých velkorážních a samonabíjecích zbraní.