5 špičkových výrobců vzduchovek

Jasně, nejsou to reálné bouchačky sypající na cíl jednu kulku za druhou, ale „jen“ vzduchové zbraně. To ovšem vůbec nic nemění na tom, že se s nimi dá užít velká spousta sportovně-relaxační zábavy a to navíc pro celou rodinu, neboť na „vzduchovky“ se zákon o zbraních a střelivu nevztahuje. A právě to jim dodává onen potřebný nový rozměr.

Oblíbenost u vzduchovek v poslední době stoupá. Není se čemu divit – jsou dostupnější a snazší na pořízení, než klasické zbraně. Navíc je může používat opravdu každý člen rodiny – samozřejmě děti jen pod dozorem dospělé osoby, ale to si snad říkat nemusíme. Níže si představíme několik výrobců vzduchovek, kteří jsou opravdovými mistry ve svém oboru a jejichž produkty u nás nabízíme.

Hatsan

Když se řekne Turecko, ostřílenému znalci výrobců zbraní se ihned vybaví firma Hatsan, která si za necelé půlstoletí své existence stačilo vybudovat renomé, o jakém se leckomu může jen zdát. Jde o největšího maloasijského výrobce dlouhých i krátkých vzduchových zbraní, který díky oblíbenosti vyváží své produkty do celého světa. Bez nadsázky tedy můžeme říct, že když sáhnete po vzduchovce z portfolia této značky, nemůžete sáhnout vedle. Oblíbení hlavně co do poměru cena výkon.

Umarex

Německá zbrojovka Umarex rozhodně nezaostává za žádným svým konkurentem. Kromě revolverů, pušek, kolimátorů a dalšího outdoor vybavení je totiž i expertem na volně prodejné plynové zbraně a právě i vzduchovky. Díky získané licenci nabízí Umarex i pestrou škálu replik historických zbraní ve velmi vysoké kvalitě, například od značek jako je Walther, Colt nebo Smith & Wesson. Nabízené vzduchovky jsou klasické lamačky, pružinové vzduchovky se spodním nátahem, zbraně na CO2 nebo PCP typy s moderním kovovým designem.

Gamo

V Evropě ještě nějakou dobu zůstaneme, jen se přesuneme na slunný jih do Španělska. Odtud totiž pochází firma s více než stoletou tradicí Gamo, která ovšem vzduchové zbraně začala vyrábět až v polovině 20. století, což ovšem nijak nesnižuje kvalitu. Ba naopak – Gamo je totiž největší výrobce vzduchovek v Evropě. Toto umístění je zasloužené například i díky kvalitnímu zpracování a nižší ceně. U všech nabízených modelů je samozřejmostí dvoupolohová spoušť, možnost nastavení jejího odporu a hledí ze světlovodných vláken. Kromě klasického zalomení se zde najdou i modely, které se nabíjejí spodní pákou.

Česká Zbrojovka

Samozřejmostí je i zmínění našeho největšího tuzemského výrobce zbraní – Českou Zbrojovku. Respektovaná i oceňovaná značka fungující od roku 1936 patří mezi deset největších světových výrobců ručních palných zbraní a mezi pět, které vyrábějí automaty – ale taky právě i vzduchovky! Mezi základní kameny civilně-sportovních zbraní patří klasické lamačky, jako je Slavia 631 a 634 spolu s CZ 200, na jejímž vývoji spolupracuje Zbrojovka s tradičním anglickým výrobcem Air Arms.

Crosman

S firmou Crosman, která brzy oslaví jedno století existence, se přesuneme za Velkou Louži až do Spojených států. Tato americká zbrojovka se specializuje přímo na výrobu vzduchovek a diabolek, ale oblíbenost se nedá upřít ani jiným typům jako jsou vzduchové revolvery nebo krátké pistole. V současnosti jde o jednoho z největších výrobců na světě, což jde ruku v ruce s nižší cenou, spolehlivostí a hlavně konkurenceschopností. Pokud máme jmenovat nějaké „vlajkové“ produkty, zmíníme sérii Marauder, tlakovací vzduchovky „pumpmaster“ nebo revolver Vigilante fungující na principu CO2.