Outdoor

Každý správný muž má nůž

noze-kentaurzbrane

Jeden z nejužitečnějších předmětů, které byste měli mít v batohu, je odolný nůž nebo multifunkční nástroj, který vám pomůže připravit jídlo, přeříznout kabel, provést opravu, vyrobit opékací tyč nebo vám dokonce zachrání život v případě nouze.

Nože a multifunkční nástroje se vyrábějí v široké škále stylů, provedení a materiálů. Výběr nože nebo nářadí bude vycházet z vašeho zamýšleného použití a činností. Nejlepší volba pro ultralehký batoh se může lišit od toho, co potřebujete pro kempování v autě nebo každodenní použití.

 

Typy nožů

Nabídka nožů zahrnuje nože s pevnou čepelí, kompaktní kapesní nože a specializované nože pro případy, jako je záchrana na vodě nebo řezbářství. Protože žádný nůž se nehodí pro každý úkol, někteří lidé nosí více nožů. Po pečlivém zvážení si však můžete vybrat jeden nůž, který zvládne většinu vašich potřeb.

Kapesní nože

Kapesní nože se skládací čepelí nezabírají mnoho místa a jsou ideální pro turistiku, nošení v batohu a každodenní úkoly. V době, kdy se nepoužívají, je navíc jejich ostrá hrana chráněna uvnitř rukojeti. Menší zavírací nože však obvykle postrádají ergonomii a stabilitu nožů s pevnou čepelí a nezajištěná čepel se může při používání náhodně sklopit na prsty.

Nože s pevnou čepelí

Pevné čepele nabízejí větší pevnost, pevnost a ergonomický komfort než nože zavírací. Snadněji se čistí, ale také váží více, zabírají více místa a k bezpečnému nošení vyžadují pouzdro.

 

Vlastnosti nože

Uzamykatelná čepel

Zavírací čepel kombinuje stabilitu nože s pevnou čepelí a pohodlí zavíracího nože. Čepel se sklápí pro kompaktní a chráněné nošení, ale při otevření se uzamkne, aby nedošlo k náhodnému sklopení čepele během používání.

Otevírání jednou rukou

Některé skládací nože jsou navrženy tak, aby se daly rychle otevřít jednou rukou. Hladký skládací mechanismus a čep, zářez nebo výřez na čepeli usnadňují zatlačení na otevření nože palcem. Obouruční nůž lze snadno otevřít oběma rukama.

Asistované otevírání

Když začnete otevírat čepel, mechanismus asistovaného otevírání se zapojí a nůž se plně otevře. Nože s asistovaným otevíráním jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která odpojí mechanismus při zavření nože, aby se zabránilo náhodnému otevření čepele.

 

Tvary čepelí nožů

Existuje mnoho typů čepelí nožů; zde je několik nejběžnějších, které se používají při kempování a v přírodě:

Silná a univerzální čepel typu drop-point má silný hrot, který je ideální pro nejrůznější těžké úkoly a obecnou práci s nožem. Hřbet čepele klesá směrem ke špičce a vytváří tak tvar, který omezuje náhodné propíchnutí.

1411671787009

Čepel typu clip-point má na horní straně čepele půlměsíc kapky, který vytváří tenký a ostrý hrot. Čepele typu clip-point jsou ideální k prorážení a nabízejí lepší kontrolu při přesné a detailní práci, ale nemají takovou pevnost jako širší čepele typu drop-point.

1411671796831

Vysoce odolná čepel tanto má hranatý hrot a silnou špičku, která nabízí mimořádnou sílu pro prorážení, škrábání a propichování houževnatých materiálů.

1411671805150

Čepele typu needle-point a spear-point mají obvykle dvojité ostří a symetrické špičky. Jsou ideální pro situace přežití a jsou určeny především k prorážení a vrhání.

1411671812521

Čepele Sheepsfoot a Santuko jsou skvělé pro přípravu potravin. Mají hřbet, který se strmě zaobluje do špičky, a ostří je od rukojeti k hrotu rovné, nikoli zakřivené. Tento tvar usnadňuje řezání, sekání a krájení a zároveň minimalizuje riziko náhodného propíchnutí hrotem.

1411671817799

Materiály čepelí nožů

V ideálním případě by měla čepel nože odolávat korozi, udržet si ostré ostří při dlouhodobém používání a snadno se brousit. Je však třeba zvážit určité kompromisy: Tvrdší ocel lépe drží ostří a je méně odolná proti korozi, ale také se hůře brousí. Měkčí ocel může mít vyšší odolnost proti korozi a snadněji se brousí, ale obvykle nedrží ostří tak dobře.


Nerezová ocel

Většina čepelí je vyrobena z nerezové oceli, slitiny, která odolává korozi a rzi. Mezi tři oblíbené příklady nerezové oceli používané pro čepele nožů patří:

420HC: Tato cenově dostupná nerezová ocel odolává korozi, snadno se brousí a dobře drží ostří.

154CM: Vyšší třída nerezové oceli obsahuje větší množství uhlíku, který zvyšuje tvrdost a dobře udržuje ostří.

S30V: Prvotřídní nerezová ocel obsahuje vysoké množství vanadu (karbid odolný proti korozi, který zvyšuje odolnost proti opotřebení a houževnatost čepele) pro lepší zachování ostří.


Ocel s vysokým obsahem uhlíku

Některé nože jsou vyrobeny z nerezové oceli s vysokým obsahem uhlíku. Tyto čepele se vyznačují vynikající tvrdostí a zachováním ostří, ale jsou mnohem náchylnější ke korozi než čepele z nerezové oceli.

 

Materiály rukojeti nože

Rukojeti nožů, které jsou často texturované pro lepší úchop a tvarované pro ergonomické pohodlí, se vyrábějí z různých materiálů, které vyhovují prostředí, do kterého je nůž určen, estetickému vkusu a pocitovým preferencím.

Dřevěné rukojeti jsou krásné a dobře se drží, ale jsou náchylné k poškození vodou.

Plastové rukojeti jsou cenově dostupné a odolávají poškození vodou, ale mohou být kluzké.

Gumové rukojeti nabízejí skvělou přilnavost a odolnost vůči vodě, ale mohou postrádat trvanlivost.

Nerezové a hliníkové rukojeti jsou odolné, ale mohou být v ruce studené a kluzké.

 

Multifunkční nářadí

Kompaktní a všestranné multifunkční nářadí, které je jako malá krabička s nářadím v dlani, zvládne mnohem více úkolů než tradiční kapesní nůž. I když jsou díky své menší velikosti a menší ergonomii méně výkonné než nástroje plné velikosti, multifunkční nástroje jsou více než schopné zvládnout mnoho drobných oprav a projektů, se kterými se setkáváte při outdoorových dobrodružstvích a v každodenním životě.

Některé multifunkční nástroje nabízejí výběr nářadí pro konkrétní aktivity, například nářadí pro cyklistiku. Udělejte si v duchu seznam situací, které předpokládáte, a nakupujte multifunkční nářadí, které obsahuje vhodnou velikost, kvalitu a nářadí odpovídající vašim potřebám.

Multifunkční nářadí je obvykle postaveno na skládacích kleštích, které jsou ústředním prvkem jeho funkčního designu. Mezi běžné nářadí patří jeden nebo více nožů, standardní a křížové šroubováky, nůžky, štípačky na dráty, pilka, pilník, otvírák na láhve a otvírák na konzervy. Mezi další nástroje, které se často nacházejí na multifunkčních nástrojích, patří vývrtka, pinzeta, párátko, odstraňovač izolace z drátů, pravítko a šídlo.

Multifunkční nářadí se liší velikostí od minimalistických, ultralehkých konstrukcí s nejnutnějšími věcmi až po robustní pracovní koně s kleštěmi plné velikosti.

Malé multifunkční nářadí vhodné na klíče lze nosit prakticky kdekoli, ale postrádají sílu a všestrannost svých větších sourozenců. Když jdete na túru nebo dojíždíte do práce, strčte si ho do kapsy a zapomeňte na něj, dokud ho nebudete potřebovat.

Kapesní multifunkční nástroje kombinují zvládnutelnou velikost se slušnou škálou nářadí. Dobře se vejdou do kapsy u kalhot, ale mají lehčí konstrukci a jsou méně ergonomické než větší modely. Tyto středně velké multifunkční nástroje jsou lehčí a kompaktnější než modely plné velikosti a jsou ideální na cesty s batohem nebo jiné aktivity, kde záleží na velikosti a hmotnosti.

Největší multifunkční nástroje, které jsou konstruovány pro náročné úkoly, poskytují větší točivý moment, odolnost a ergonomické pohodlí. Jsou ideální pro kempování v autě, váží více a zabírají více místa než menší multifunkční nástroje a často se dodávají s pouzdrem pro nošení na opasku.

Podzimní outdoor

Přinášíme Vám tipy jak se co nejefektivněji připravit do podzimní přírody

  1. Procházky v přírodě

Pokud jste se vybrali na procházku lesem a nejste zkušený turista, neměli byste zapomenout na praktické věci a pomůcky do přírody, které vám pomohou v případě, že by začalo pršet, na vhodnou obuv, abyste předešli vyvrtnutí kotníku když stoupáte na kluzký povrch pomocí návlekův, vhodné oblečení a také malé občerstvení. Cestovní doplňky jako termosky, či ochrana proti hmyzu by také neměly chybět ve vašem vybavení. Musíte myslet i na možnost, že potkáte jiné turisty se stejným cílem jako je ten váš. Zde se naskytne možnost vytvářet nová přátelství a do budoucna společné cestování a poznávání nových míst.

outdoor-baner-kentaurzbrane

 

  1. Kouzlo přírody při stanování

Když jste se vybrali do lesa bourat domácí stereotyp, ukázat dětem kouzlo přírody i v noci, musíte myslet na založení ohně a nakácení dřeva pomocí sekery, na vaření jídla a také na vhodnou obuv a oblečení, abyste nezmrzli, jelikož noci na podzim bývají chladné. Také byste měli být v takovém případě dost kreativní, aby se děti na stanovačce nenudily, je třeba dopředu vymyslet vhodný program, který je zabaví, nebo později uspí. Pokud byste vymýšleli program za pochodu, noční bádání s čelovkami či baterkami a hledání světlušek, mluvení strašidelných příběhů, nebo poslech zvířecích zvuků je také dobrý způsob, jak naučit děti lásce k přírodě a objevit její kouzlo. Nezapomeňte si uzamknout osobní věci, když se vzdálíte ze svého tábořiště.

Pokud byste si chtěli zahrát taktické hry s většími dětmi nebo s přáteli, nezapomeňte na masku odolnou proti nárazům.

  1. Sbírání hub

Pokud jste si do lesa odběhli na houby, je třeba myslet na bezpečnost, možnost úrazu a  nouzové situace  pokud les neznáte, měli byste se držet vyznačených tras. Tam většinou houby nerostou, čili se může stát, že se snadno ztratíte a proto byste měli mít v příručním batohu potřebné vybavení krabičky poslední záchrany. Také je zde možnost, že potkáte divoké zvíře, které bude více překvapeno a vylekáno než vy, v takovém případě byste měli ovládat své emoce a zachovat klid, abyste předešli případnému zranění sebe nebo zvířete.

Tyto rady jsou převážně základ, který potřebujete dodržovat a vyhnete se tak nepříjemnostem, které Vás mohou nemilě překvapit. Hlavně je třeba se dobře bavit, sklízet nezapomenutelné zážitky ať už s rodinou nebo přáteli, poznávat nové lidi, odpočívat a hledat nové poznatky. V přírodě je třeba nabrat sílu a čerstvý vzduch, abychom se pak mohli vrátit ke svým každodenním povinnostem odpočatý a relaxovaný.

Nože

Nůž je jedním z nejpoužívanějších nástrojů, který během svého života používá úplně každý. Proto se není co divit, že se jedná také o jednu z nejzákladnějších pomůcek, kterou bychom se měli vybavit, směřují-li naše kroky do přírody. Je ovšem důležité míti na paměti, že není nůž jako nůž. Nekvalitní nože z podprůměrné oceli se mohou snadno řadit spíše do kategorie "nebezpečná nefunkční hračka". Abychom nůž opravdu využili k činnostem, ke kterým byl vytvořen, nesmíme se bát kvality a s ní spojené o něco vyšší, avšak zcela adekvátní ceny. V konečném důsledku se nám zpravidla naše investice totiž bohatě vrátí.

Zavírací nože Victorinox

Přestože existuje nepřeberné množství nejrůznějších typů nožů, velmi oblíbeným a praktickým společníkem jsou klasické kapesní zavírací nože. Také zde můžeme rozlišit několik typů. Mezi dlouhodoběji nejoblíbenějšího výrobce v této kategorii můžeme vyzdvihnout nože značky Victorinox. Tento švýcarský výrobce nožů se těší dlouholeté tradici (založeno v roce 1884) a neklesající kvalitě svých výrobků. Není se proto čemu divit, že aktuálně platí za největšího výrobce nožů v celé Evropě. Nože značky Victorinox disponují ukázkovou kvalitou a funkčností, která zůstává zachována nejen prvnímu majiteli, ale i jeho potomkům. Kvalita těchto nožů totiž zůstává zachována po celá desetiletí. Výrobce této značky také stvořit dnes již zcela legendární kapesní zavírací nůž původně určený pro vojenské účely, který je kromě čepelky nože vybaven i celou řadou praktických nástrojů.

Výběr vhodného kapesního nože

Nyní, když jsme si vybrali ideálního výrobce, je ještě potřeba pečlivě zvážit, který konkrétní nůž si vybrat. V této fázi je důležité vzít ohled na několik aspektů, které nám výběr nejvhodnějšího nože usnadní. V prvé řadě bychom si měli ujasnit, k čemu budeme nůž nejčastěji využívat, jak často ho budeme u sebe nosit a jakou činnost s ním budeme především provádět. Mnohdy se stává, že si nadšenec pořídí nůž, který je pro jeho využití a potřeby zbytečně velký a neskladný. Často se potom stává, že jej raději nechá doma jako zbytečnou váhu, což se nakonec může pěkně vymstít. Ideální je proto vybrat si opravdu nůž, který reálně potřebujeme a využijeme. Nůž sice může v určitém ohledu sloužit i jako módní doplněk, vždy je to ale především nástroj a tak bychom měli i přistupovat k jeho výběru.

Kvalitní zavírací nůž se stane našim věrných společníkem na dlouhé časy, nezřídka na celý život, proto není vhodné výběr uspěchat. A v neposlední řadě se hodí jedno malé moudro - pokud se nemůžeš rozhodnout, který nůž si vybrat, tak si vyber klidně dva. A nebo rovnou tři. Jak by totiž řekli někteří zkušení zálesáci či odborníci na přežití- nožů není nikdy dost. 

Puškohledy Nikko Stirling – vysoká kvalita s puncem australské divočiny

Výrobce Nikko Stirling patří mezi vyznavači sportovní i lovecké střelby k velmi uznávaným jménům. Co všechno tato značka nabízí a jakou historii již má za sebou?

Australské zkušenosti s japonskou technologií

Značka má za sebou již dlouholetou tradici. Historie Nikko Stirling se začíná psát v roce 1956. Založil ji Australan Malcolm John Fuller.

Muž, který stál u zrodu dnes populární značky, byl sám vášnivým lovcem. Fuller byl ostatně tomuto odvětví vystaven prakticky odjakživa, když jako malý pozoroval, jak se na místních farmách loví lišky, králíci nebo divoká prasata.

Založení Nikko Stirling Scope Company Ltd tak bylo v podstatě logickým krokem. Jen k tomu nedošlo v Austrálii, ale v kolébce řady technologických inovací – japonském Tokiu.

To předznamenalo budoucí fungování značky. Nikko Stirling se totiž na rozdíl od svých konkurentů specializuje výhradně na produkci lovecké optiky. Řada značek se snaží být více univerzální a dodávat optiku také pro fotoaparáty nebo mikroskopy. Optika pro účely sportovní a lovecké střelby je v mnoha případech pouze jednou divizí.

Skvělý poměr ceny a výkonu

Nikko Stirling naproti tomu těží z celoživotních praktických zkušeností svého zakladatele. Ty se staly základním stavebním kamenem pro výrobu dodnes oblíbených puškohledů proslulých svou robustností a spolehlivostí.

Již od svého založení je zároveň celá značka Nikko Stirling ceněná pro dobrý poměr ceny a výkonu jednotlivých produktů. Cenou dokázal svého času Fuller konkurovat nejen dovozovým produktům, ale i přímé australské produkci. Ekonomickou volbu, představují puškohledy Nikko Stirling i pro současné uživatele.

Dnes nabízí široké portfolio produktů. Pro začínající uživatele je tak určena řada MOUNTMASTER, zatímco pro profesionály je k dispozici prémiová série DIAMOND.

Puškohledy a dalekohledy FOMEI, česká kvalita s tradicí

Značka FOMEI je tuzemským výrobcem zařízení, materiálů a příslušenství pro záznam, zpracování a archivaci obrazu. Společnost sídlí v Praze a ve svém oboru má už dlouholetou tradici.

Dalekohledy FOMEI

Česká společnost je známá i ve světě zbraní. Puškohledy a dalekohledy FOMEI jsou vhodné pro širokou škálu využití.

Dalekohledy FOMEI patří stabilně k těm nejprodávanějším produktům u nás. Vynikají zejména naplněním náročných požadavků na světelnost optiky. FOMEI veškeré skleněné elementy optické soustavy dalekohledů opatřuje speciálním mnohovrstvým povlakem, který zajišťuje perfektní světelnou propustnost.

Čočky se upravují metodou HTC neboli High Trasmission Coating. Úprava hranolů se nazývá DEC Dielectric Coating. Tyto unikátní technologie zajišťují až o 10 % menší odraz světla.

Díky tomu se produkty značky FOMEI uplatní především ve sféře myslivosti. Nabízejí rovněž dostatečné zvětšení, proto jsou vhodné i pro náročné uživatele a profesionály.

K těm mezi uživateli nejoblíbenějším patří zejména řada Leader PRO ED. V těchto dalekohledech byla použita ED skla s malou disperzí. Optimální sledování proto zajistí i za zhoršených světelných podmínek.

Nižší třídu zařízení si pořizují taktéž běžní turisté či sportovci. Kapesní dalekohledy FOMEI vynikají i komfortem použití, jsou velmi lehké.

Spotting Scopy FOMEI FOREMAN představují špičku mezi pozorovacími dalekohledy. Vynikají vysokou světelností a hranovou ostrostí, nabízejí velmi dobrý kontrast i vyšší rozlišení. Své příznivce si tak najdou zejména mezi těmi, kteří je využijí při pozorování noční oblohy nebo v ornitologii.

Puškohledy FOMEI

Puškohledy, nazývané běžně také optiky, se využívají pro myslivost i sportovní střelbu. Využití nacházejí kromě loveckých pušek také na těch ostřelovačských.

Puškohledy FOMEI patří na tuzemském trhu mezi ty setrvale nejpopulárnější pro běžné kategorie zbraní v rámci sportovní i rekreační střelby, a to zejména díky příznivému poměru ceny a výkonu. Opět vynikají především unikátními technologiemi, zejména špičkovou optikou s HTC (High Transmision Coating) povrchem.

K nejprodávanějším puškohledům této značky patří zejména zástupci modelové řady BEATER II. Puškohledy nové generace jsou plněné suchým dusíkem. To zajišťuje voděodolnost, prachuvzdornost a zamezuje vnitřnímu rosení optiky.

Tato série nabízí vysokou míru odolnosti proti zpětnému rázu. Ceněné jsou mezi uživateli rovněž pro velkou variabilitu zvětšení.

Fomei 4 x 20 a 3-7 x 20 Light AIR patří k nejmenším modelům. Jsou vhodné k rekreační střelbě, a to primárně z lehkých vzduchovek, jak ostatně napovídá i jejich název.

Puškohledy označované jako Terronic LIGHT nabízejí celoskleněnou optiku a tělo vyrobené ze slitiny hliníku. Využitelné jsou pro vzduchovky nebo pro malorážky.

Dalekohledy a puškohledy Fomei, špička ve světě sportovní optiky

Fomei je původem česká značka, která byla založena v roce 1990. Dobře známá je zejména výrobou zařízení, materiálů a příslušenství pro záznam, zpracování a archivaci obrazu. Znají ji však i milovníci přírody a outdooru.

Jak vybrat puškohled

V nabídce této značky tak nechybí dalekohledy a puškohledy. Puškohledy využijí myslivci nebo vyznavači sportovní střelby, dalekohled se neztratí ani ve výbavě běžného výletníka.

Pod pojmem puškohled se rozumí optické zařízení, které se na zbraň upevní před klasická mířidla nebo místo nich. Slouží ke snazšímu zaměření na delší vzdálenosti.

Podobně jako u mnoha jiných zařízení závisí výběr puškohledu především na zamýšleném účelu využití.

Mezi důležité parametry se řadí zejména zvětšení, průměr objektivu, dále světelný bod, paralaxa, ale také koeficient propustnosti světla. A v neposlední řadě rovněž i cena, za kvalitní produkty je nutné adekvátně připlatit.

Analogicky obdobné je tomu u dalekohledů. I zde platí, že levnější produkty pohybující se v řádech stovek korun nenaplní naše očekávání.

Podle čeho koupit dalekohled

I laická veřejnost ví, k čemu dalekohledy slouží. Pokud bychom si měli stručně přiblížit, co to dalekohled je, je nutné osvětlit, že se jedná o optické pozorovací přístroje. Ty mohou sloužit k pozorování různých objektů.

Podobně tak otázka „a na co dalekohled vlastně chci“ nabývá u dalekohledu mnohem širšího rozměru. Je totiž nutné odlišit dalekohledy pro myslivce od těch, které si koupí turista na výlety do přírody.

Stěžejní hodnotu v tomto případě představuje především výkon dalekohledu. Ten spočívá primárně v jeho přiblížení. Zaměřit bychom se mimo jiných důležitých vlastností měli i na objektiv, okulár nebo konstrukci hranolů.

Nabídka sportovní optiky Fomei vyniká především svým rozsahem. To platí jak v sortimentu puškohledů, tak také u dalekohledů. Vhodný produkt přímo pro sebe zde tak najde prakticky každý.

Praky a foukačky, malé, jednoduché a velmi efektivní zbraně
Praky a foukačky představují typ jednoduchých zbraní. Pro koho jsou vhodné a kdy se používají?

Jak funguje prak a jaké má výhody

Prak má mnoho uživatelů spojený výlučně s dětskou hračkou. Jedná se však o zbraň, která je poměrně efektivní. Funguje na bázi síly, může to být jednak síla odstředivá u odstředivého praku, případně vidlicový prak využívá pružnosti v natahovací části praku. Odstředivé praky jsou ve srovnání s vidlicovými o něco náročnější na manipulaci.
 
Výhodou je, že tyto zbraně jsou obecně zároveň poměrně jednoduché. A to jednak na obsluhu, naučí se s nimi zacházet i děti. Ale také z hlediska konstrukčního. Z toho pak vyplývá výhoda spočívající v nízké pořizovací ceně.

V závislosti na tom, o který konkrétní model se jedná, lze říci, že ceny praků začínají na několika korunách. Existují však i dražší alternativy.

Současné praky jsou poměrně sofistikované a nabízejí vysoce odolnou gumu i stavitelná mířidla. Ke střelbě využívají především ocelové nebo plastové kuličky. Střílet se ale dá čímkoli, co najdete, včetně kamínků nebo kaštanů.

Stále je nutno mít na paměti, že prak může být při nezodpovědném zacházení nebezpečný. Jedná se o rekreační zbraň. V případě, že se tak rozhodnete zastřílet si na své zahradě, miřte jen na určený cíl.

Nikdy nemiřte na živé objekty a zejména se vyhněte střelbě do oka. Zkušený střelec může prakem, jakkoli vypadá neškodně, způsobit i vážné zranění. Střelci z praku byli součástí armády a prak byl ocelovou kuličkou schopen způsobit zlomeninu, střelec však mohl svého protivníka dokonce i zabít.

Co jsou foukačky a jak se používají

Foukačka je rovněž vysoce účinnou zbraní, která má částečně pověst poměrně neškodného nástroje, se kterým si hrají i děti.

Tato zbraň má podobu tenké trubičky, která vystřeluje šipky nebo šípy. Střelec k vystřelení šipky používá vlastní dech. Na jednom konci tak musí do trubičky fouknout, šipka pak vyletí z konce opačného.

Historicky se jedná o zbraně s dlouhou tradicí. Používaly se ještě před vynálezem střelného prachu. Velmi často je využívaly přírodní národy v Jižní Americe a na jihovýchodě Asie. Šipky se pro zvýšení účinku navíc namáčely do jedu. Sloužily primárně k lovu, ale také na obranu.

Dnes se foukačky používají pro účely zábavné a sportovní střelby na terč. S bezpečným střelivem mohou z foukaček střílet i děti. Dbáme na to, aby samotná zbraň ani šipky nebyly nijak poškozené. Uvnitř foukačky by neměly být žádné nečistoty.

Rovněž se užívají v rámci odchytu zvěře ve volné přírodě za vědeckými účely, pak foukačka obsahuje uspávací prostředek. Podobně se pro pracovní využití běžně uplatňují u veterinářů nebo ošetřovatelů v ZOO. Výhodou je, že zbraň není hlučná, zvíře lze tedy uspat prakticky nepozorovaně.

Victorinox

Ti, kteří musí být na cokoli připraveni, jednu z nich berou s sebou všude. 

Od roku 1897 je švýcarský armádní nůž důvěryhodným nástrojem dobrodruhů po celém světě. Ať už objevujete město, oceán, hory nebo divočinu, nůž je společníkem, na kterého se můžete spolehnout. Victorinox a Wenger dlouhou dobu stáli bok po boku jako obři, kteří ovládali svět švýcarských kapesních nožů. Dvě jednotlivé značky. V určitém okamžiku však Victorinox převzal továrnu Wenger. Victorinox vyrábí opravdu malé, ale také poměrně velké švýcarské kapesní nože a samozřejmě vše mezi tím.

Obecně řečeno, tyto nože nejsou vůbec děsivé, ale je důležité vědět, v jakém prostředí chcete nůž použít. Ne všichni jsou zvyklí na nože, takže by mohli být docela překvapeni, když vytáhnete nůž s čepelí 9 cm. Současně si nikdo nebude stěžovat, když budete mít stejný nůž v lese nebo u táboráku. Jako výsledek byste měli vždy zvolit realistickou velikost, která vyhovuje vašemu účelu. Začínáme malé s řadou 58 mm u modelů, jako je Victorinox Classic, se všemi jejími verzemi, ale také s Jetsetter, Rambler , Signature , Manager a mnoha dalšími modely. 

Tyto švýcarské kapesní nože jsou tak kompaktní, že je můžete nosit i na klíčích. Díky tomu je budete mít vždy blízko. Nejsilnější kapesní nože Victorinox jsou ty vylepšené rukojeti Alox. Ty jsou vyrobeny z hliníku a jsou vylepšeny pro dostatečnou přilnavost. Je to z toho důvodu, že vojáci dostávali model Alox jako svůj osobní kapesní nůž. Švýcarský kapesní nůž pro děti je perfektní způsob, jak je seznámit s úžasným světem kapesních nožů. K dispozici jsou také švýcarské kapesní nože s dřevěnými držadly. Na dřevěných úchytech je nápadné, že mají stejné nádherné křivky jako modely EvoGrip. Takže o něco více ergonomické, ale příjemné a fantastické pro zvláštní příležitosti. Švýcarský kapesní nůž pro děti je perfektní způsob, jak seznámit malého dobrodruha se světem nožů a jejich využití v přírodě. Proto Victorinox vyrobil některé modely speciálně pro děti: Můj první Victorinox. 

Společnost dále vyrábí kuchyňské nože, hodinky, cestovní výbavu jako tašky a batohy, parfémy a další.

Nože Smith & Wesson a MTech

Nůž byl – už od jeho prapůvodní primitivní formy – první zbraní, kterou se člověk bránil před nepřítelem a s níž zároveň útočil, aby získal potravu. O několik epoch, staletí a dob ledových později pořád patří mezi nejběžnější a nejrozšířenější zbraň na světě, i když slouží víceméně už jen na obranu. A nejspíš ještě dlouho bude.

Značek nožů a jejich zástupců jsou na světě stovky. My si dnes krátce představíme dvě z nich, jejichž jména jsou o něco zvučnější a známější, než ty ostatní – ikonu a největšího amerického výrobce ručních zbraní už od 19. století Smith & Wesson a o něco méně slavnější, avšak neméně důležitou M Tech.

S pozlátkem Divokého Západu

Když se řekne Smith & Wesson, každý si značku vzniklou v roce 1852 hned spojí s prostředím Divokého Západu, kdy tato slavná zbrojovka zažila jeden ze svých největších rozmachů tím, že se zaměřila na výrobu revolverů a pistolí. Aby však dokázala kráčet s dobou, postupně se začala věnovat i jiným výrobkům sloužícím k sebeobraně a na outdoor vybavení. Dnes proto můžeme kromě nožů najít i jiné výrobky této značky, například dýky, svítilny, taktická pera, karambity či dokonce i hodinky. Už od počátku vzniku je Smith & Wesson známá svým inovativním designem, spolehlivostí a vysokou kvalitou výrobků. Její zakladatelé Horace Smith a Daniel Baird by na ni dnes jistě byli hrdí.

Náhled za oponu sortimentu

Současné produkty Smith & Wesson vyrábí firma Taylor Brands LLC, u níž najdete snad všechny existující typy nožů – od záchranářských přes lovecké až po outdoorové, či nože sloužící bezpečnostním a silovým složkám. Nejznámější série nožů mají názvy Military & Police, S.W.A.T., Black Ops, Special Ops, Extreme Ops, Homeland Security, Special Tactical a mnohé další. Čepele nožů jsou vyrobeny z kvalitní, výborně zpracované oceli, zatímco rukojeti bývají z hliníku, G10, Compositelu, Zytelu nebo jsou pogumované. Všechny nože Smith & Wesson se už po generace vyznačují skvělou kvalitou za přijatelnou cenu pro každého.

MTech na vzestupu

Že jste o MTech ještě neslyšeli? Rádi napravujeme. Společnost Master Cutlery je nejrychleji rostoucí výrobce nožů nejen v USA, ale na celém světě. Za nepsanou královnou nožů značku pasuje už jen fakt, že v oblasti nožířství žádná další značka nemá tak široký sortiment výrobků z oblasti nožířství, jako právě MTech, což svědčí nejen o její uživatelské oblíbenosti. Mezi nejběžněji prodávaný základ patří klasické zavírací nože, nože s pevnou čepelí, survival produkty nebo taktická pera – to vše zpracované s citem na taktický design každého kousku. V exkluzivní řadě Xtreme se dočkáte i špičkové oceli 440C.

České nože Mikov

České nože Mikov

Mikov je v našich končinách i pro nezasvěcené synonymum pro nůž a naopak. A není divu, nenajdete zde tradičnějšího výrobce nožů s tak dlouhou a bohatou minulostí. Nutno podotknout, že tato společnost se zabývá i výrobou kancelářských potřeb, ručního nářadí, drobného strojírenského materiálu, lisovacích forem a přesným stříháním. Proslulost a věhlas si ale získala právě na poli nožířské výroby.

Zrod legendy

Sídlo má v Mikulášovicích v Ústeckém kraji a právě tam se před více než dvěma sty lety začal psát její příběh. Konkrétně v roce 1794, když obchodník Ignaz Rösler přidal k svým dosavadním aktivitám další – výrobu nožů. Sám nebyl v tomto oboru vzdělán ani vyučen, věc řídil spíše po obchodní stránce a samotný provoz přenechal odborníkům. A dobře udělal. Už v roce 1811 měly jeho dílny zhruba 100 zaměstnanců, jejichž počet se v příštích deseti letech ještě zdvojnásobil. Dařilo se i odbytu jeho výrobků a následně proto otevřel další pobočky v Čechách i Rakousku a stala se z něho významná osoba na poli nožířství. Jeho osobní život tak úspěšný bohužel nebyl a v roce 1837 umírá jako duševně i fyzicky nemocný člověk. Pohřbený je také v Mikulášovicích, a jelikož ho postihla osobní tragédie v podobě úmrtí jeho dětí, před smrtí odkazuje prosperující provozovny svým čtyřem synovcům.

200 let v Mikulášovicích

Ty přestály obě světové války a v roce 1955 došlo k jejich sloučení a tím i k vzniku národního podniku s názvem Mikulášovický kovoprůmysl, jenž začal používat zkrácený název a obchodní jméno Mikov. Z novodobé historie pak stojí za zmínku privatizace podniku v roce 1991 a rok 2017, kdy firma dostala nového majitele, společnost Conmetron, která v té době již vlastnila úspěšnou značku RON, která produkovala kancelářské potřeby. V té době se také změnilo logo firmy, kdy k nápisu Mikov ve známém oválu přibyl nápis druhý „Since 1794“ a v Mikulášovicích proběhlo otevření Muzea nožířské tradice.

Od rybičky po speciální jednotky      

Podíváme-li se na nejznámější produkty společnosti Mikov, bude spravedlivé na prvním místě uvést legendární jednoduchý zavírací nůž se stylizovanou střenkou v podobě vodního živočicha. Ano, řeč je o známé a oblíbené „rybičce“. Ta spatřila světlo světa před více než sto lety a vyrábí se dodnes. A to nejen z úcty k tradici, poptávka po těchto nožících je stále veliká a například v roce 2015 jich bylo vyrobeno přes 90 000 kusů, z nichž celá třetina našla zákazníky v zahraničí, převážně pak ve Spojených státech. I tam, stejně jako ve střední a západní Evropě rozšiřuje společnost Mikov základny svých fanoušků a zákazníků.

Kromě zmíněné Rybičky patří mezi nejznámější výrobky pod značkou Mikov také třeba vojenská dýka Commandos, vyhazovací, vystřelovací a automatické nože Predátor, nezaměnitelný lovecký nůž Fixir, designová perla v podobě řady nožů Pocket, armádní Uton a z poslední doby elegantní nůž pro každého gentlemana - List.

Lovecký nůž Mikov

Nejen nářadí a nože

Kromě samotné výroby a prodeje se firma Mikov také angažuje na poli společenské odpovědnosti. Dlouhodobě podporuje aktivity mládeže v celém děčínském okrese, je sponzorem fotbalového klubu FK Mikulášovice, místního biatlonového klubu, Českého svazu chovatelů nebo Fight boxing klubu. Za tuto činnosti v roce 2018 získal ředitel Karel Ježek cenu Přístav, kterou každoročně uděluje Česká rada dětí a mládeže.

České nože Mikov se také může mimo jiné pyšnit označením Životnost plus za to, že svým zákazníkům garantuje životnost výrobků odpovídající jejich očekáváním. V praxi to znamená, že standardní záruka na produkty Mikov nejsou běžné, zákonem stanovené dva roky, ale dokonce celých sedm let.

Firma se také veřejně zavázala, že pro své výrobky nebude za žádných okolností používat slonovinu a ke stejnému kroku vyzvala i ostatní české firmy.

Mikov je zkrátka pojem, který se právem už po staletí drží na výsluní nožířského průmyslu a ve svém oboru patří k legendám. Svým zákazníkům nabízí kvalitu, krásu a řemeslnou dokonalost podpořenou tradicí a mnohaletými zkušenostmi. A nám nezbývá než popřát stále víc a víc spokojených uživatelů.