Vše co potřebujete vědět o legendární pistoli GLOCK 17

Pistole typu Glock 17 je jednou z nejrozšířenějších služební zbraní na světě. Oficiálně ji ve výzbroji má přes padesát států a ve sféře individuálních či soukromých uživatelů je také zastoupena velmi početně. Skutečnou slávu si ale tato zbraň vydobyla „až“ na začátku 80. let.

Služební pistole Glock 17 od stejnojmenné rakouské zbrojovky patří mezi ty typy zbraní, které prosluly kvalitou i spolehlivostí. Jako adekvátní zpětnou vazbu její víceméně bezchybné funkčnosti můžeme brát i fakt, že například jen v ozbrojených složkách Spojených států amerických je zastoupena 60 % v celkovém počtu služebních krátkých zbraní.

Trnitá cesta ke slávě

Zakladatel společnosti Gaston Glock spatřil světlo světa ve Vídni 19. července 1929. Protože se narodil do rodiny železničního dělníka, inklinoval po studiích ke strojírenství. V jednom takovém podniku se vypracoval až do pozice manažera. Jeho ctižádost však sahala výš a v roce 1963 proto se svou ženou založili vlastní firmu, která se zaobírala prozatím malými zakázkami typu kování dveří, garnýže a příslušenství k oknům. Zlom přišel až v únoru 1980, kdy se Gaston dozvěděl o tom, že rakouská armáda hledá náhradu za vysloužilý typ pistole Walther P-38. Po získání povolení od ministerstva obrany se do tendru s chutí zapojil, i když věděl, že ve hře jsou i věhlasné evropské zbrojovky. A vyhrál!

Dámy a pánové, Glock 17!

Na novou pistoli byly kladeny opravdu vysoké požadavky. Hlavní tři body, které měla splňovat, byly spolehlivost, udržovatelnost a snadné ovládání. Gastonu Glockovi a jeho vývojářům nikdo nevěřil, protože nikdy předtím s výrobou zbraně zkušenosti neměli. Už jen proto, že vývoj zbraně probíhal v jednoduše vybavené dílně zřízené v garáži Glockova domu. Přesto na jaře 1981 podal po mnoha předělávkách a vychytávkách zbraně platnou přihlášku, načež o rok později, v létě 1982 byla zbraň předložena armádní komisi. Byla přijata s nečekaným zájmem a nová kapitola dějin zbraní byla rázem na světě.

Vlastnosti vítěze

Glock 17 nevyhrál jen tak. Do užšího výběru a do finále ho poslaly jeho vlastnosti. Kromě těch již zmíněných je třeba říct, že dalšími přednostmi byla nízká hmotnost a vysoká životnost. Od dob vzniku až do dnešních dob prošla zbraň dalšími vylepšeními, které jí ještě víc přidaly na kvalitě a hodnotě. Je to například systém výměnných gripů, kdy si rukojeť můžete přizpůsobit tvaru ruky – a i tak zůstává úhel rukojeti stejný, dále upravená textura přispívá k lepšímu úchytu a v neposlední řadě duální vratná pružina, díky níž je snížen zpětný ráz a prodloužena tak zmiňovaná životnost.

Kdo nemá Glock, jako by nebyl

V roce 1983 udělilo rakouské ministerstvo obrany firmě Glock zakázku na dodávku 20 000 pistolí. Vzápětí se – díky nově získanému světovému věhlasu – začaly sunout nabídky i z celého světa. Mezi prvními dalšími, kdo podal objednávku, byl Kanadský jízdní pohotový tým, německá protiteroristická jednotka a Indická speciální ochranná garda. Sebevědomý Glock se začal účastnit i dalších výběrových řízení a vítězství se dočkal i zde. Brzy se přidalo Norsko, Švédsko a dokonce i gigant USA, kdy byl výrobce kontaktován dokonce třiceti šesti americkými dovozci zbraní. V dnešní době nosí při sobě Glock více jak 70 % z celkového necelého jednoho milionu amerických policistů. Je jasné, že podobná úctyhodná čísla budou v průběhu let ještě narůstat.