Praky a foukačky, malé, jednoduché a velmi efektivní zbraně

Praky a foukačky představují typ jednoduchých zbraní. Pro koho jsou vhodné a kdy se používají?

Jak funguje prak a jaké má výhody

Prak má mnoho uživatelů spojený výlučně s dětskou hračkou. Jedná se však o zbraň, která je poměrně efektivní. Funguje na bázi síly, může to být jednak síla odstředivá u odstředivého praku, případně vidlicový prak využívá pružnosti v natahovací části praku. Odstředivé praky jsou ve srovnání s vidlicovými o něco náročnější na manipulaci.
 
Výhodou je, že tyto zbraně jsou obecně zároveň poměrně jednoduché. A to jednak na obsluhu, naučí se s nimi zacházet i děti. Ale také z hlediska konstrukčního. Z toho pak vyplývá výhoda spočívající v nízké pořizovací ceně.

V závislosti na tom, o který konkrétní model se jedná, lze říci, že ceny praků začínají na několika korunách. Existují však i dražší alternativy.

Současné praky jsou poměrně sofistikované a nabízejí vysoce odolnou gumu i stavitelná mířidla. Ke střelbě využívají především ocelové nebo plastové kuličky. Střílet se ale dá čímkoli, co najdete, včetně kamínků nebo kaštanů.

Stále je nutno mít na paměti, že prak může být při nezodpovědném zacházení nebezpečný. Jedná se o rekreační zbraň. V případě, že se tak rozhodnete zastřílet si na své zahradě, miřte jen na určený cíl.

Nikdy nemiřte na živé objekty a zejména se vyhněte střelbě do oka. Zkušený střelec může prakem, jakkoli vypadá neškodně, způsobit i vážné zranění. Střelci z praku byli součástí armády a prak byl ocelovou kuličkou schopen způsobit zlomeninu, střelec však mohl svého protivníka dokonce i zabít.

Co jsou foukačky a jak se používají

Foukačka je rovněž vysoce účinnou zbraní, která má částečně pověst poměrně neškodného nástroje, se kterým si hrají i děti.

Tato zbraň má podobu tenké trubičky, která vystřeluje šipky nebo šípy. Střelec k vystřelení šipky používá vlastní dech. Na jednom konci tak musí do trubičky fouknout, šipka pak vyletí z konce opačného.

Historicky se jedná o zbraně s dlouhou tradicí. Používaly se ještě před vynálezem střelného prachu. Velmi často je využívaly přírodní národy v Jižní Americe a na jihovýchodě Asie. Šipky se pro zvýšení účinku navíc namáčely do jedu. Sloužily primárně k lovu, ale také na obranu.

Dnes se foukačky používají pro účely zábavné a sportovní střelby na terč. S bezpečným střelivem mohou z foukaček střílet i děti. Dbáme na to, aby samotná zbraň ani šipky nebyly nijak poškozené. Uvnitř foukačky by neměly být žádné nečistoty.

Rovněž se užívají v rámci odchytu zvěře ve volné přírodě za vědeckými účely, pak foukačka obsahuje uspávací prostředek. Podobně se pro pracovní využití běžně uplatňují u veterinářů nebo ošetřovatelů v ZOO. Výhodou je, že zbraň není hlučná, zvíře lze tedy uspat prakticky nepozorovaně.