České nože Mikov

České nože Mikov

Mikov je v našich končinách i pro nezasvěcené synonymum pro nůž a naopak. A není divu, nenajdete zde tradičnějšího výrobce nožů s tak dlouhou a bohatou minulostí. Nutno podotknout, že tato společnost se zabývá i výrobou kancelářských potřeb, ručního nářadí, drobného strojírenského materiálu, lisovacích forem a přesným stříháním. Proslulost a věhlas si ale získala právě na poli nožířské výroby.

Zrod legendy

Sídlo má v Mikulášovicích v Ústeckém kraji a právě tam se před více než dvěma sty lety začal psát její příběh. Konkrétně v roce 1794, když obchodník Ignaz Rösler přidal k svým dosavadním aktivitám další – výrobu nožů. Sám nebyl v tomto oboru vzdělán ani vyučen, věc řídil spíše po obchodní stránce a samotný provoz přenechal odborníkům. A dobře udělal. Už v roce 1811 měly jeho dílny zhruba 100 zaměstnanců, jejichž počet se v příštích deseti letech ještě zdvojnásobil. Dařilo se i odbytu jeho výrobků a následně proto otevřel další pobočky v Čechách i Rakousku a stala se z něho významná osoba na poli nožířství. Jeho osobní život tak úspěšný bohužel nebyl a v roce 1837 umírá jako duševně i fyzicky nemocný člověk. Pohřbený je také v Mikulášovicích, a jelikož ho postihla osobní tragédie v podobě úmrtí jeho dětí, před smrtí odkazuje prosperující provozovny svým čtyřem synovcům.

200 let v Mikulášovicích

Ty přestály obě světové války a v roce 1955 došlo k jejich sloučení a tím i k vzniku národního podniku s názvem Mikulášovický kovoprůmysl, jenž začal používat zkrácený název a obchodní jméno Mikov. Z novodobé historie pak stojí za zmínku privatizace podniku v roce 1991 a rok 2017, kdy firma dostala nového majitele, společnost Conmetron, která v té době již vlastnila úspěšnou značku RON, která produkovala kancelářské potřeby. V té době se také změnilo logo firmy, kdy k nápisu Mikov ve známém oválu přibyl nápis druhý „Since 1794“ a v Mikulášovicích proběhlo otevření Muzea nožířské tradice.

Od rybičky po speciální jednotky      

Podíváme-li se na nejznámější produkty společnosti Mikov, bude spravedlivé na prvním místě uvést legendární jednoduchý zavírací nůž se stylizovanou střenkou v podobě vodního živočicha. Ano, řeč je o známé a oblíbené „rybičce“. Ta spatřila světlo světa před více než sto lety a vyrábí se dodnes. A to nejen z úcty k tradici, poptávka po těchto nožících je stále veliká a například v roce 2015 jich bylo vyrobeno přes 90 000 kusů, z nichž celá třetina našla zákazníky v zahraničí, převážně pak ve Spojených státech. I tam, stejně jako ve střední a západní Evropě rozšiřuje společnost Mikov základny svých fanoušků a zákazníků.

Kromě zmíněné Rybičky patří mezi nejznámější výrobky pod značkou Mikov také třeba vojenská dýka Commandos, vyhazovací, vystřelovací a automatické nože Predátor, nezaměnitelný lovecký nůž Fixir, designová perla v podobě řady nožů Pocket, armádní Uton a z poslední doby elegantní nůž pro každého gentlemana - List.

Lovecký nůž Mikov

Nejen nářadí a nože

Kromě samotné výroby a prodeje se firma Mikov také angažuje na poli společenské odpovědnosti. Dlouhodobě podporuje aktivity mládeže v celém děčínském okrese, je sponzorem fotbalového klubu FK Mikulášovice, místního biatlonového klubu, Českého svazu chovatelů nebo Fight boxing klubu. Za tuto činnosti v roce 2018 získal ředitel Karel Ježek cenu Přístav, kterou každoročně uděluje Česká rada dětí a mládeže.

České nože Mikov se také může mimo jiné pyšnit označením Životnost plus za to, že svým zákazníkům garantuje životnost výrobků odpovídající jejich očekáváním. V praxi to znamená, že standardní záruka na produkty Mikov nejsou běžné, zákonem stanovené dva roky, ale dokonce celých sedm let.

Firma se také veřejně zavázala, že pro své výrobky nebude za žádných okolností používat slonovinu a ke stejnému kroku vyzvala i ostatní české firmy.

Mikov je zkrátka pojem, který se právem už po staletí drží na výsluní nožířského průmyslu a ve svém oboru patří k legendám. Svým zákazníkům nabízí kvalitu, krásu a řemeslnou dokonalost podpořenou tradicí a mnohaletými zkušenostmi. A nám nezbývá než popřát stále víc a víc spokojených uživatelů.